Zabiegi

OKULISTYKA

Płukanie dróg łzowych u dorosłych i dzieci do 6miesiąca życia
W prawidłowych warunkach anatomicznych łzy są zbierane z powierzchni oka przez kanaliki łzowe (kanalik łzowy górny i kanalik łzowy dolny), które łącza się w kanalik łzowy wspólny. Następnie łzy dostają się do woreczka łzowego i przez przewód nosowo-łzowy do nosa. Istnienie przeszkody na którymś etapie drogi odpływu łez (niedrożność dróg łzowych) może powodować łzawienie.
U noworodków często przeszkodę taką stanowi zastawka Hasnera, zlokalizowana w dolnej części przewodu nosowo-łzowego. U większości małych dzieci udrażnia się ona samoistnie, ale czasem jej udrażnianie jest opóźnione lub nie występuje. U noworodka czy niemowlęcia pojawia się wówczas łzawienie lub zbieranie się łez w kąciku przyśrodkowym oka. Jeśli dojdzie do nadkażenia bakteryjnego to pojawia się ropna wydzielina (ropienie).
W tym wypadku należy zastosować antybiotyk w kroplach oraz stosować płukanie i masaż hydrostatyczny dróg łzowych w celu udrożnienia przewodu nosowo-łzowego podciśnieniem płynu. Jeśli nie daje to rezultatu należy zgłosić się do lekarza okulisty celem przepłukania i przesondowania dróg łzowych (udrożnienie).
Zwykle jest to procedura jednorazowa, radykalnie rozwiązująca problem. Nie powinno się z tym zwlekać zbyt długo. Jeżeli problem utrzymuje się do 3-4 miesiąca to powinno się wykonać procedurę. Zbyt długie czekanie, zwłaszcza w przypadku obecności ropnej wydzieliny utrudnia wykonanie procedury i może zmniejszyć jej skuteczność.
Implantacja zatyczek do dróg łzowych
Zespół suchego oka (ZSO) jest jedną z najczęstszych przewlekłych dolegliwości okulistycznych we współczesnych czasach. Nieprawidłowe nawilżenie oka przez film łzowy, obecnie jedno z najczęstszych schorzeń okulistycznych, jest przyczyną licznych zaburzeń na powierzchni gałki ocznej, które powodują rozwój zakażeń i procesów zapalnych. Dość skutecznym rozwiązaniem, w tym przypadku, jest implantacja zatyczek hydrożelowych. Zabieg, przeprowadzany w znieczuleniu kroplowym, jest bezbolesny i bezpieczny. Zatyczki zatrzymują łzy na powierzchni oka i efekt ulgi odczuwa się już po kilku minutach.
Usunięcie gradówki
Gradówka to zmiana patologiczna powstała w wyniku przebytego zapalenia (jęczmień). Z reguły ma wielkość gradu (stąd nazwa). Umiejscawia się śródskórnie na górnej lub dolnej powiece.
Usunięcie przez okulistę chirurga polega na wykonaniu niewielkiego nacięcia na skórze powieki oraz precyzyjnym wyłuszczeniu zmiany wraz z otaczającą nagromadzoną wydzielinę torebką. Cięcie, jest na tyle małe, że nie wiąże się z koniecznością założenia szwów. Zabieg wykonujemy w znieczuleniu miejscowym.
Drobne zabiegi na powiekach (guzki, brodawki, kępki żółte)
Kępki żółte (xantelasma) – Żółtawe zmiany skupiska cholesterolu, najczęściej umiejscowione w kątach wewnętrznych oczu na górnej i dolnej powiece. Usuwane głównie ze względów kosmetycznych.
Brodawki – różnej wielkości zmiany patologiczne skóry, będące najczęściej wynikiem infekcji wirusowej
Drobne zabiegi wykonywane są w znieczuleniu miejscowym, w czasie od kilkunastu do kilkudziesięciu minut. Po usunięciu zmian zakładane są szwy, które zdejmujemy po 7-10 dniach.
W zależności od charakteru zmian, w części przypadków pobrane zmiany są wysyłane do badania histopatologicznego.
Zabieg wwinięcia / wywinięcia powieki
Podwinięcie powieki dolnej (entropion) – wywinięcie brzegu powieki dolnej do środka; z reguły u osób starszych, może doprowadzić do uszkodzenia rogówki.
Odwinięcie powieki dolnej (ectropion) – zwiotczenie powieki dolnej związane z wiekiem, powoduje nadmierne odsłonięcie oka.
Zabiegi wykonywane są w znieczuleniu miejscowym, w czasie od kilkunastu do kilkudziesięciu minut. Po usunięciu zmian zakładane są szwy, które zdejmujemy po 7-10 dniach.
Plastyka powiek (zmniejszenie wiotkości skóry powiek)
Plastyka powiek – Usunięcie nadmiaru wiotkiej skóry i czasami niewielkiej ilości tkanki tłuszczowej. Plastyka powiek (korekcja powiek), przynosi doskonały i trwały efekt jakim jest lifting powiek.
To bardzo skuteczny zabieg w leczeniu zjawiska – opadająca powieka. Korekta powiek górnych daje efekty, które utrzymują się bardzo długo. Dzięki blefaroplastyce odmłodzimy wygląd okolic oczu, a także przywrócimy właściwy kształt oraz kontur powiek.
Plastyka powiek górnych (blefaroplastyka) jest zabiegiem chirurgicznym polegającym na wycięciu nadmiaru skóry powiek górnych, które nie tylko postarzają, ale również ograniczają pole widzenia.
Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym, trwa około 1,5 godziny. Po usunięciu zmian zakładane są cieniutkie szwy (8-0), które zdejmujemy po 7-10 dniach.
Iniekcje doszklistkowe – leczenie plamki żółtej oka (AMD)
AMD Zwyrodnienie plamki żółtej – co to jest?
Zwyrodnienie plamki żółtej to choroba oczu polegająca na uszkodzeniu centralnej części siatkówki, czyli plamki żółtej oka odpowiedzialnej za wyraźne widzenie, bez zniekształceń. To właśnie plamka żółta, mimo swoich niewielkich rozmiarów, umożliwia nam czytanie, pisanie czy rozróżnianie kolorów. Zwyrodnienie plamki żółtej występuje zazwyczaj po 50 roku życia.
Zwyrodnienie plamki żółtej – objawy:
AMD powoduje pogorszenie jakości widzenia. Początkowo chory odczuwa dyskomfort rzadko, w określonych sytuacjach, z czasem jednak ten stan się pogarsza.
Typowymi objawami są:
• pogorszenie widzenia w nocy;
• niewyraźne widzenie z bliska;
• trudności przy czytaniu i pisaniu;
• „falowanie” linii prostych;
• pojawienie się w polu widzenia ciemnej plamy.
Iniekcje doszklistkowe w postaci zastrzyków do oka, stosuje się w leczeniu wysiękowej postaci AMD. Wstrzyknięcie dogałkowe preparatów blokujących czynnik wzrostu naczyń – anty-VEGF, może zatrzymać proces degeneracyjny. Iniekcje doszklistkowe,anty-VEGF. VEGF to czynnik wzrostu nieprawidłowych naczyń krwionośnych. W oczach, które chorują na zwyrodnienie plamki, jego poziom jest za wysoki. Preparaty anty-VEGF blokują czynnik VEGF na stałe
Iniekcje powodują:
Zahamowanie wzrostu nieprawidłowych, słabych naczyń
Zanik już istniejącego nowotwórstwa naczyniowego
Wchłanianie się przesięku surowicy z tkanki i powrót siatkówki do prawidłowej grubości
Poprawę widzenia nawet o 2 – 3 rzędy na tablicy do badania ostrości wzroku

LARYNGOLOGIA

Podcięcie wędzidełka wargi lub języka
Wykonujemy plastykę wędzidełka górnego i dolnego.
Podcięcie wędzidełka jest wykonywane przez laryngologa.
Sam zabieg polega na przecięciu błony znajdującej się pod spodem języka lub łączącej górną wargę z dziąsłami. Po podcięciu wędzidełka ranka goi się szybko i nie wywołuje zwykle powikłań.
Do podcięcia wędzidełka wymaga się odpowiedniego przygotowania. Przed zabiegiem należy wykonywać odpowiednie ćwiczenia zapobiegające zrostom oraz uczące prawidłowych ruchów języka. Ćwiczenia te należy kontynuować również po podcięciu wędzidełka, aby zabieg był w pełni skuteczny.
Zabieg u dzieci do 3 roku życia wykonujemy zazwyczaj podczas wizyty laryngologicznej przy użyciu znieczulenia w żelu i nożyczek.
Większe dzieci - od 3 roku życia kwalifikujemy do zabiegów w sedacji. Wtedy wędzidełko podcinane jest falami radiowymi, diatermią RF. Zabieg jest bezpieczny - podczas przecinania falami radiowymi - rana od razu zostaje skoagulowana i unikamy wszelkich krwawień.
Elektrokoagulacja naczyń nosa w znieczuleniu miejscowym
Elektrokoagulacja naczyń przegrody nosa tzw. przyżeganie lub kauteryzacja stosowana jest w celu zahamowania krwawień z naczyń krwionośnych. Jamy nosowe i małżowiny znieczulane są przez lekarza poprzez wprowadzenie środka znieczulającego w aerozolu do jam nosa, a dodatkowo wprowadzeniu do nosa nasączonych środkiem znieczulającym cienkich gazików (setonów). Wykorzystuje się podczas niej działanie fal radiowych. Zabieg polega na ścięciu (koagulacji) białka za pomocą łuku elektrycznego.
Nacięcie ropnia okołomigdałkowego
Ropień okołomigdałkowy – najczęstsze powikłanie anginy. Powstaje on w wyniku gromadzenia się treści ropnej w przestrzeni pomiędzy torebką migdałka a powięzią pokrywającą mięśnie bocznej ściany gardła. Objawy kliniczne stwierdzane są najczęściej w trakcie zapalenia migdałków podniebiennych, są to: śliny ból gardła, ograniczenie otwierania ust i zaburzenie połykania, nadmierne ślinienie, cuchnący oddech, utrzymująca się gorączka.
Na początku w znieczuleniu miejscowym wykonuje się punkcję grubą igłą okolicy ropnia i w przypadku uzyskania treści ropnej – wykonuje się nacięcie (ropień ten zawsze nacina się przez usta cięciem błony śluzowej) i drenaż ropnia. Treść ropna pobiera się do badania bakteriologicznego. Po nacięciu ropnia w znieczuleniu miejscowym wykonuje się poszerzanie jamy ropnia, aż do całkowitego braku wypływu treści ropnej. Równolegle z leczeniem chirurgicznym (nacięcie i poszerzenie rany ropnia) stosuje się antybiotykoterapia.
Wycięcie zmiany z jamy ustnej, nosa i gardła
Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym i / lub sedacji, trwa około 0,5 godziny. Zabiegi wykonujemy przy pomocy fal radiowych (diatermii RF).
Plastyka podniebienia miękkiego przy użyciu RF
RF plastyka podniebienia zabieg polega na nacięciu łuku podniebiennego w dwóch miejscach oraz usunięciu końcowej części języczka, która jest przerośnięta i powoduje utrudnienie swobodnego przepływu powietrza. Kolejna część plastyki jest przeprowadzana za pomocą fal radiowych. Wykonuje się kilka oparzeń, które następnie mają się zabliźnić, aby usztywnić podniebienie. Efektem jest poszerzenie przestrzeni gardłowej, co również ma wpływ na odpowiednią cyrkulację powietrza.
Plastyka muszli nosowych przy użyciu RF
RF małżowin nosowych, korekcja metodą koblacji: polega na obkurczeniu małżowin dzięki zastosowaniu bipolarnej elektrody i oddziaływaniu na obrzękniętą tkankę falami radiowymi o wysokiej częstotliwości.
UPPP + RF podniebienia miękkiego
UPP - plastyka języczka, podniebienia i gardła jest to zabieg operacyjny polegający na poszerzeniu drogi oddechowej na poziomie gardła poprzez wycięcie nadmiaru błony śluzowej podniebienia wraz z częścią języczka.
RF plastyka podniebienia zabieg polega na nacięciu łuku podniebiennego w dwóch miejscach oraz usunięciu końcowej części języczka, która jest przerośnięta i powoduje utrudnienie swobodnego przepływu powietrza. Kolejna część plastyki jest przeprowadzana za pomocą fal radiowych. Wykonuje się kilka oparzeń, które następnie mają się zabliźnić, aby usztywnić podniebienie. Efektem jest poszerzenie przestrzeni gardłowej, co również ma wpływ na odpowiednią cyrkulację powietrza.
Czyszczenie kamienia z przewodów ślinianek
Zabieg sialoendoskopii czyli wziernikowania przewodów ślinowych jest metodą diagnostyczną, w czasie które możliwe jest usunięcie kamienia ze ślinianki. Uznawany jest za metodę minimalnie inwazyjną, ponieważ nie wymaga ona nacięć skórnych, a wykonywana jest przez naturalne ujścia przewodów ślinowych
Zabiegi wykonujemy w znieczuleniu sedacją (gaz rozweselający)
• Sedacja wziewna - Podtlenek azotu znany potocznie jako gaz rozweselający.
W naszej placówce podtlenek azotu podawany jest pacjentom powyżej 3 roku życia.
Jak wygląda zabieg sedacji?
Gaz podajemy przez specjalną maseczkę o przyjemnym zapachu. Pacjent odpręża się i wyzbywa odczucia strachu przed zabiegiem, zachowując świadomość i podstawowe odruchy. Uspokojony, chętniej współpracuje z lekarzem. Przy użyciu najwyższej jakości aparatu, podczas zabiegu, stale kontrolujemy stężenie podtlenku we wdychanym przez Pacjenta powietrzu. Po zakończeniu leczenia, przez kilka minut podajemy czysty tlen, który usuwa resztki gazu rozweselającego z organizmu.
Jak należy przygotować się do zabiegu sedacji?
• Przed planowanym zbiegiem z wykorzystaniem gazu rozweselającego Pacjent powinien:
o być ZDROWY!
o mieć drożny nos (abyśmy mogli podać gaz przez specjalną maseczkę)
o nie jeść 5 godzin przed zabiegiem, (zminimalizuje to ryzyko wymiotów podczas sedacji wziewnej).
o nie pić 2 godziny przed zabiegiem
o Po zabiegu pacjent pozostaje w placówce około 30minut, po konsultacji z lekarzem można wrócić do domu.

CHIRURGIA NACZYNIOWA

Skleroterapia piankowa
Skleroterapia piankowa jest metodą kosmetyczną jak i również leczniczą. Polega ona na podaniu do niewydolnej żyły specjalnego rozworu leku w postaci piany. Lek poprzez uszkodzenie śródbłonka naczynia wywołuje stan zapalny oraz obkurczenie chorobowo zmienionej żyły. Z czasem naczynie ulega zwłóknieniu i ulega zanikaniu. Podczas zabiegu wykonuje się wkłucie do naczynia a następnie podaje się lek. Żyła ulega natychmiastowemu zamknięciu. Czas trwania zabiegu wynosi około 30 min. Nieodłącznym elementem leczenia jest stosowanie wyrobów uciskowych. Pończocha zakładana jest przez lekarza po zabiegu i należy ją nosić bez przerwy od 7do 10 dni w zależności od wielkości zamykanego naczynia. W razie potrzeby zabieg można powtarzać w odstępach 2 - 4 tygodni. Przeciwwskazania do zabiegu: • ciąża • unieruchomienie (po zabiegu należy udać się na spacer, niezalecane jest stanie czy siedzenie • cukrzyca • astma oskrzelowa • wrodzone wady serca Zabieg wykonywany jest w warunkach ambulatoryjnych. Podczas kwalifikacji do zabiegu wykonywane jest USG Doppler żył kończyn dolnych celem oceny wydolności układu żylnego. Wyniki leczenia Z zdecydowanej większości przypadków przeprowadzenie zabiegu skleroterapii osiąga bardzo dobre rezultaty kosmetyczne. Pomimo tego, uzyskanie pożądanego efektu nigdy nie może być zagwarantowane, a w wyjątkowych przypadkach zdarza się, że osiągany efekt jest gorszy niż przed zabiegiem. Postępowanie po zabiegu Zalecenia po skleroterapii nie powodują znacznego ograniczenia codziennej aktywności. Zaraz po zabiegu wskazane jest założenie specjalnych pończoch uciskowych na nogi (lub nogę – w zależności od obszaru zabiegowego). Pończochy dostępne są u nas - lekarz dopasowuje rozmiar i długość. Następnie zalecany jest spacer, który powinien trwać minimum 15 minut. Na kilka dni po skleroterapii nie zaleca się przebywania w jednej pozycji – stojącej lub siedzącej przez dłuższy okres czasu. Przez około 2 tygodnie po zabiegu należy zrezygnować z intensywnego wysiłku fizycznego. Nie zaleca się także opalania, korzystania z solarium czy długo trwających kąpieli.
Krosektomia - (podwiązanie niewydolnego pnia żyły)
Zabieg polega na wysokim podwiązaniu żyły odpiszczelowej z podwiązaniem też wszystkich dopływów jej ujścia. Intencją zabiegu jest zamknięcie przepływu przez niewydolne ujście żyły odpiszczelowej. Z kolei przed zabiegiem konieczne jest wykonanie dokładnego badania USG dopplerowskiego. Krosektomię wykonuje się w znieczuleniu miejscowym. Zabieg jest wykonywany w w analgosedacji połączonej ze znieczuleniem tumescencyjnym oraz z wykorzystaniem aparatu USG. Ta innowacyjna metoda znieczulenia jest obecnie coraz powszechniej stosowana w operacji żylaków kończyn dolnych. Anestezja tumenscencyjna polega na wywołaniu znieczulenia miejscowego za pomocą mieszanki zawierającej adrenalinę, która powoduje zmniejszenie skłonności do krwawień, dzięki dużej objętości płynów dochodzi do rozluźnienia struktury tkanki podskórnej.
Laserowe usunięcie żylaków
W naszym gabinecie wykorzystujemy małoinwazyjną metodę operacyjnego leczenia żylaków kończyn dolnych – EVLT. Laserowa operacja żylaków polega na zamknięciu niewydolnej żyły (generującej żylaki) przy pomocy światłowodu wprowadzonego do jej światła. Taki zabieg trwa około godziny. Operację przeprowadza chirurg naczyniowy, przy udziale anestezjologa, pielęgniarki i instrumentariuszki. Po zakończeniu laserowego usuwania żylaków Pacjent przebywa w sali wybudzeniowej przez kilkanaście-kilkadziesiąt minut. Po konsultacji lekarza operującego i anestezjologa może wstać i opuścić placówkę, choć dobrze, by towarzyszył mu wtedy ktoś bliski. Przez sześć godzin Pacjent nie powinien prowadzić samochodu. W razie potrzeby może skorzystać z leków przeciwbólowych. Zabieg wykonujemy w analgosedacji – czyli jednocześnie stosujemy leki o działaniu uspokajającym i nasennym oraz leki o działaniu przeciwbólowym – celem tego znieczulenia jest wyciszenie pacjenta i obniżenie poziomu jego lęku podczas zabiegu. W czasie zabiegu laserowego usuwania żylaków metodą EVLT chirurg naczyniowy wykonuje szereg czynności: o wprowadza przez cewnik naczyniowy (wenflon) prowadnik do zamykanej żyły odpiszczelowej; o znieczula miejscowo żyłę odpiszczelową od nacięcia do pachwiny; o wprowadza do żyły odpiszczelowej światłowód oraz uruchamia laser; o wysuwa powoli światłowód a światło lasera „zamyka” żyłę; o zakłada opatrunek uciskowy z opaski elastycznej i pończochy pooperacyjnej. o zabieg uzupełniany jest czasem miniflebektomią, czyli usunięciem poszerzonych żył na łydce przez 2mm nacięcia na skórze. Zabieg trwa w zależności od wielkości żylaków - zazwyczaj operujemy 1 godzinę jedną kończynę. Po laserowym leczeniu żylaków zaleca się: - chodzenie przez minimum 15-20 min po zabiegu - kompresjoterapia (pończochy elastyczne II st.)* – w sposób nieprzerwany 24h, a następnie przez – 7-14 dni w ciągu dnia - przy dolegliwościach bólowych: zimne okłady oraz paracetamol - kontrola po 1 – 2 tyg. *Pończochy uciskowe pacjent otrzymuje w ramach zabiegu. Zabieg jest wykonywany w w analgosedacji połączonej ze znieczuleniem tumescencyjnym oraz z wykorzystaniem aparatu USG. Ta innowacyjna metoda znieczulenia jest obecnie coraz powszechniej stosowana w operacji żylaków kończyn dolnych. Anestezja tumenscencyjna polega na wywołaniu znieczulenia miejscowego za pomocą mieszanki zawierającej adrenalinę, która powoduje zmniejszenie skłonności do krwawień, dzięki dużej objętości płynów dochodzi do rozluźnienia struktury tkanki podskórnej.

CHIRURGIA

Wszywka alkoholowa Esperal (disulfiram)
Disulfiram to substancja, która blokuje enzym dehydrogenazy aldehydowej, biorący udział w metabolizmie (rozkładzie) alkoholu w wątrobie. To właśnie w wyniku tej blokady w organizmie gromadzi się aldehyd octowy, który normalnie przekształcany jest w postać nieszkodliwą i nie wywołującą nieprzyjemnych doznań. Działanie aldehydu przypomina więc zwielokrotnione dolegliwości powodowane przez zatrucie alkoholem, czyli kaca. Tabletki esperalu wszywa chirurg, który nacina skórę, a następnie pod nią umieszcza specyfik. Wszywkę esperalu umieszcza się najczęściej pod łopatką lub na pośladku. Tak umieszczony środek powoli uwalniany jest do krwiobiegu i obecny we krwi przez kolejnych kilka miesięcy. Zabiegowi implantacji można poddać się po minimum 12 godzinach abstynencji, najlepiej jednak, by upłynęła doba od picia alkoholu. Cała procedura trwa około 30 minut i wykonuje się ją w znieczuleniu miejscowym. Implantowany esperal, jeśli nie wejdzie w interakcję z alkoholem, nie daje żadnych objawów ubocznych, nie oddziałuje też na inne przyjmowane preparaty farmakologiczne.
Usunięcie zmiany dotyczy: usunięcia znamienia ( pieprzyka), wycięcia brodawki łojotokowej, usunięcia włókniaków skóry, znamiona barwnikowe
Podczas chirurgicznego usuwania zmian skórnych, skóra wokół zmiany jest nacinana, a następnie zmiana jest usuwana z podłoża. Na powstałą w ten sposób ranę zakłada się szwy warstwowe – na tkankę podskórną i skórę. Po zabiegu lekarz zakłada opatrunek, a wycięta zmiana przesyłana jest do badania histopatologicznego.
Wycięcie wrastającego paznokcia
Usunięcie kaszaka
Duże kaszaki usuwa się operacyjnie, poprzez nacięcie skóry i wydobycie masy. Maleńkie guzki usuwa się poprzez zabieg kosmetyczny – najczęściej nakłucie i wyciśnięcie. Kaszaków nie powinno się usuwać samemu. Kaszak to guzek tworzący się z powodu nagromadzenia łoju. Kaszak to guzek wielkości od kilku milimetrów do kilku centymetrów, koloru cielistego, lekko żółtawego. Jest miękki lub umiarkowanie twardy. Można go przesuwać pod skórą. Nie boli, chyba że zostanie zainfekowany. Tworzy się najczęściej w obrębie gruczołów łojowych i mieszków włosowych na twarzy, głowie, karku, plecach, mosznie oraz wargach sromowych.
Tłuszczaki
Tłuszczaki to inaczej guzki w tkance podskórnej. Najpierw lekarz podaje znieczulenie w okolicy tłuszczaka, następnie nacina skórę i głębsze tkanki, wycina zmianę i zamyka operowane miejsce szwami.

PROKTOLOGIA

Usuwanie żylaków odbytu (gumkowanie)
Usuwanie żylaków odbytu (gumkowanie) na czym polega zabieg? Hemoroidy usuwamy metodą Barrona. Zabieg polega na założeniu obrączki gumowej na splot hemoroidalny. Gumka odcina dopływ krwi ten ulega martwicy i odpada po kilku dniach.

ORTOPEDIA

Wiskosuplementacja (dostawowa suplementacja kwasu hialuronowego)
Uraz sportowy? Choroba zwyrodnieniowa stawów? Schorzenia reumatyczne? W naszej placówce stosujemy tzw. wiskosuplementację, czyli dostawowe wstrzyknięcie kwasu hialuronowego. Taki zabieg, zalecony przez lekarza, może przyczynić się do spowolnienia procesów degeneracyjnych chrząstek stawowych, zadziała też przeciwzapalnie i uśmierzy ból. Wiskosuplementacja jest bardzo skuteczną metodą leczenia stawów. Jej zaletą jest to, że kwas hialuronowy trafia dokładnie w to miejsce, w którym doszło do zmian zwyrodnieniowych lub uszkodzenia chrząstki. Zabieg powoduje wzrost lepkości i elastyczności płynu stawowego, jego odżywienie oraz zwiększenie poślizgu chrząstki stawowej, co poprawia warunki biomechaniczne stawu. Substancja zapewnia płynny ruch i zmniejsza tarcie powierzchni stawowych, a jednocześnie jest źródłem związków odżywczych dla chrząstki.
Założenie / ściągnięcie gipsu
Głównym wskazaniem do zakładania gipsu jest złamanie, czyli ciągłe lub częściowe utracenie ciągłości kości. Podczas złamania może dojść do uszkodzenia tkanek, mięśni oraz naczyń krwionośnych.
Etapy zakładania gipsu są następujące:
- na uszkodzoną część ciała zakładany jest rękaw, na ten z kolei podkład gipsowy,
- następnym krokiem jest zamoczenie na kilka sekund opaski gipsowej w wodzie, której temperatura nie przekracza 20-22 stopni,
- ruchem okrężnym opaska zakładana jest na wcześniej zabezpieczoną skórę.
Należy pamiętać, że zakładanie gipsu to zabieg bezbolesny. Przy złamaniach otwartych nie stosuje się zakładania gipsu, w takich przypadkach konieczna jest operacja.
W naszym centrum oprócz gipsu stosujemy na przykład opatrunki gipsowe, które są dużo lżejsze, szybciej wysychają oraz można się w nich normalnie kąpać.
Kolejną bardzo dużą zaletą opatrunków gipsowych jest przepuszczalność powietrza oraz dużo szybszy czas ich zakładania. Opatrunek wysycha w ciągu 30 minut, natomiast tradycyjny gips schnie nawet do dwóch godzin.
Kolejnym nowym rozwiązaniem zamiast zakładania gipsu są ortezy. Stabilizatory polecane są przy urazach kolana, skręceniach stawów skokowych lub zerwaniu ścięgna Achillesa.
Po zdjęciu gipsu lekarz ocenia stan unieruchomionej kończyny - może też wtedy skierować do fizjoterapeuty.

DERMATOLOGIA / MEDYCYNA ESTETYCZNA

FIZJOTERAPIA

Elekstrostymulacja podniebienia z masażem
Metoda terapeutyczna dedykowana jest tym osobom, u których występują dysfunkcje aparatu mowy, w szczególności języka i podniebienia. Terapia ta jest skutecznym uzupełnieniem leczenia logopedycznego i ortodontycznego. Zabieg elektrostymulacji dzięki odpowiednio dobranym parametrom wspomaga kompleksowe leczenie pacjentów z zaburzeniami logopedycznymi. Polega on na przepływie prądu o bardzo niskim natężeniu przez mięśnie podniebienia miękkiego lub języka w celu usprawnienia ich funkcji. Dla uzyskania najlepszej skuteczności zaleca się 3 serie zabiegów.
W każdej serii wykonuje się 10 zabiegów elektrostymulacji, po jednym zabiegu dziennie.
Koszt jednej serii zabiegów to 300zł.
Biostymulacja laserowa przyspieszenie gojenia ran po zabiegowych.
Biomodulacja (biostymulacja) laserowa laserami niskoenergetycznymi jest metodą przyspieszającą gojenie oraz zmniejszającą ból.
Wskazania do stosowania laseroterapii:
• po rozszczepie wargi i podniebienia zewnętrznego i podśluzówkowego;
• po zabiegach laryngologicznych: usuwaniu migdałów, polipów, po podcięciu wędzidełka,
• po zabiegach stomatologicznych: Rany po usunięciu zęba, resekcji korzenia, odbudowie kości,
• zespoły bólowe – naświetlanie punktów spustowych,
• choroby układu mięśniowo-szkieletowego, choroby narządu ruchu,
• uszkodzenia nerwów obwodowych,
• neuralgie,
• uszkodzenia tkanek – rany, odleżyny, owrzodzenia żylne,
• obrzęki limfatyczne i pourazowe,
• choroba Raynauda (zblednięcia, zasinienia a następnie zaczerwienia skóry palców rąk i/lub stóp pod wpływem działania zimna),
• odleżyny, rany, owrzodzenia, stopa cukrzycowa.
Zabiegi falą uderzeniową
Podczas terapii falami uderzeniowymi wykorzystywane są lecznicze cechy fali akustycznej o charakterystycznych właściwościach, tj. wysokim, skokowym ciśnieniu uwalnianym w bardzo krótkim czasie. Energia ta przekazywana jest do organizmu poprzez aplikator przyłożony do skóry, z którą sprzęgany jest za pomocą żelu. Terapia ta jest skuteczna w leczeniu procesów chorobowych zlokalizowanych zarówno w powierzchniowych, jak i w głębszych tkankach, dzięki penetracji fal w głąb ciała, przy odpowiednio dobranych parametrach zabiegowych.
Najczęstsze wskazania: Zespół cieśni nadgarstka, Ostrogi piętowe, Kolano skoczka (zapalenie więzadła rzepki), Zapalenie stawu barkowego, Wyrośla kostne małych stawów ręki, Zapalenie kaletki krętarzowej, Zapalenie stożka rotatorów, Łokieć golfisty, łokieć tenisisty, Entezopatie, Zapalenie powięzi podeszwowej, Zapalenie kaletki, ścięgna Achillesa, Zapalenie pasma biodrowo – piszczelowego, Ból w okolicy pachwiny, Zapalenie kaletki podbarkowej.