Plastyka powiek (zmniejszenie wiotkości skóry powiek)
Plastyka powiek – Usunięcie nadmiaru wiotkiej skóry i czasami niewielkiej ilości tkanki tłuszczowej. Plastyka powiek (korekcja powiek), przynosi doskonały i trwały efekt jakim jest lifting powiek.
To bardzo skuteczny zabieg w leczeniu zjawiska – opadająca powieka. Korekta powiek górnych daje efekty, które utrzymują się bardzo długo. Dzięki blefaroplastyce odmłodzimy wygląd okolic oczu, a także przywrócimy właściwy kształt oraz kontur powiek.
Plastyka powiek górnych (blefaroplastyka) jest zabiegiem chirurgicznym polegającym na wycięciu nadmiaru skóry powiek górnych, które nie tylko postarzają, ale również ograniczają pole widzenia.
Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym, trwa około 1,5 godziny. Po usunięciu zmian zakładane są cieniutkie szwy (8-0), które zdejmujemy po 7-10 dniach.
Płukanie dróg łzowych u dorosłych i dzieci do 6miesiąca życia
W prawidłowych warunkach anatomicznych łzy są zbierane z powierzchni oka przez kanaliki łzowe (kanalik łzowy górny i kanalik łzowy dolny), które łącza się w kanalik łzowy wspólny. Następnie łzy dostają się do woreczka łzowego i przez przewód nosowo-łzowy do nosa. Istnienie przeszkody na którymś etapie drogi odpływu łez (niedrożność dróg łzowych) może powodować łzawienie.
U noworodków często przeszkodę taką stanowi zastawka Hasnera, zlokalizowana w dolnej części przewodu nosowo-łzowego. U większości małych dzieci udrażnia się ona samoistnie, ale czasem jej udrażnianie jest opóźnione lub nie występuje. U noworodka czy niemowlęcia pojawia się wówczas łzawienie lub zbieranie się łez w kąciku przyśrodkowym oka. Jeśli dojdzie do nadkażenia bakteryjnego to pojawia się ropna wydzielina (ropienie).
W tym wypadku należy zastosować antybiotyk w kroplach oraz stosować płukanie i masaż hydrostatyczny dróg łzowych w celu udrożnienia przewodu nosowo-łzowego podciśnieniem płynu. Jeśli nie daje to rezultatu należy zgłosić się do lekarza okulisty celem przepłukania i przesondowania dróg łzowych (udrożnienie).
Zwykle jest to procedura jednorazowa, radykalnie rozwiązująca problem. Nie powinno się z tym zwlekać zbyt długo. Jeżeli problem utrzymuje się do 3-4 miesiąca to powinno się wykonać procedurę. Zbyt długie czekanie, zwłaszcza w przypadku obecności ropnej wydzieliny utrudnia wykonanie procedury i może zmniejszyć jej skuteczność.
Gradówka to zmiana patologiczna powstała w wyniku przebytego zapalenia (jęczmień). Z reguły ma wielkość gradu (stąd nazwa). Umiejscawia się śródskórnie na górnej lub dolnej powiece.
Usunięcie przez okulistę chirurga polega na wykonaniu niewielkiego nacięcia na skórze powieki oraz precyzyjnym wyłuszczeniu zmiany wraz z otaczającą nagromadzoną wydzielinę torebką. Cięcie, jest na tyle małe, że nie wiąże się z koniecznością założenia szwów. Zabieg wykonujemy w znieczuleniu miejscowym.
Zespół suchego oka (ZSO) - implantacja zatyczek jest jedną z najczęstszych przewlekłych dolegliwości okulistycznych we współczesnych czasach. Nieprawidłowe nawilżenie oka przez film łzowy, obecnie jedno z najczęstszych schorzeń okulistycznych, jest przyczyną licznych zaburzeń na powierzchni gałki ocznej, które powodują rozwój zakażeń i procesów zapalnych. Dość skutecznym rozwiązaniem, w tym przypadku, jest implantacja zatyczek hydrożelowych. Zabieg, przeprowadzany w znieczuleniu kroplowym, jest bezbolesny i bezpieczny. Zatyczki zatrzymują łzy na powierzchni oka i efekt ulgi odczuwa się już po kilku minutach.
Kępki żółte (xantelasma) – Żółtawe zmiany skupiska cholesterolu, najczęściej umiejscowione w kątach wewnętrznych oczu na górnej i dolnej powiece. Usuwane głównie ze względów kosmetycznych.
Brodawki – różnej wielkości zmiany patologiczne skóry, będące najczęściej wynikiem infekcji wirusowej
Drobne zabiegi wykonywane są w znieczuleniu miejscowym, w czasie od kilkunastu do kilkudziesięciu minut. Po usunięciu zmian zakładane są szwy, które zdejmujemy po 7-10 dniach.
W zależności od charakteru zmian, w części przypadków pobrane zmiany są wysyłane do badania histopatologicznego.
Podwinięcie powieki dolnej (entropion) – wywinięcie brzegu powieki dolnej do środka; z reguły u osób starszych, może doprowadzić do uszkodzenia rogówki.
Odwinięcie powieki dolnej (ectropion) – zwiotczenie powieki dolnej związane z wiekiem, powoduje nadmierne odsłonięcie oka.
Zabiegi wykonywane są w znieczuleniu miejscowym, w czasie od kilkunastu do kilkudziesięciu minut. Po usunięciu zmian zakładane są szwy, które zdejmujemy po 7-10 dniach.
AMD Zwyrodnienie plamki żółtej - iniekcje doszklistkowe – co to jest?
Zwyrodnienie plamki żółtej to choroba oczu polegająca na uszkodzeniu centralnej części siatkówki, czyli plamki żółtej oka odpowiedzialnej za wyraźne widzenie, bez zniekształceń. To właśnie plamka żółta, mimo swoich niewielkich rozmiarów, umożliwia nam czytanie, pisanie czy rozróżnianie kolorów. Zwyrodnienie plamki żółtej występuje zazwyczaj po 50 roku życia.
Zwyrodnienie plamki żółtej – objawy:
AMD powoduje pogorszenie jakości widzenia. Początkowo chory odczuwa dyskomfort rzadko, w określonych sytuacjach, z czasem jednak ten stan się pogarsza.
Typowymi objawami są:
• pogorszenie widzenia w nocy;
• niewyraźne widzenie z bliska;
• trudności przy czytaniu i pisaniu;
• „falowanie” linii prostych;
• pojawienie się w polu widzenia ciemnej plamy.
Iniekcje doszklistkowe w postaci zastrzyków do oka, stosuje się w leczeniu wysiękowej postaci AMD. Wstrzyknięcie dogałkowe preparatów blokujących czynnik wzrostu naczyń – anty-VEGF, może zatrzymać proces degeneracyjny. Iniekcje doszklistkowe,anty-VEGF. VEGF to czynnik wzrostu nieprawidłowych naczyń krwionośnych. W oczach, które chorują na zwyrodnienie plamki, jego poziom jest za wysoki. Preparaty anty-VEGF blokują czynnik VEGF na stałe
Iniekcje powodują:
Zahamowanie wzrostu nieprawidłowych, słabych naczyń
Zanik już istniejącego nowotwórstwa naczyniowego
Wchłanianie się przesięku surowicy z tkanki i powrót siatkówki do prawidłowej grubości
Poprawę widzenia nawet o 2 – 3 rzędy na tablicy do badania ostrości wzroku