Skleroterapia piankowa jest metodą kosmetyczną jak i również leczniczą. Polega ona na podaniu do niewydolnej żyły specjalnego rozworu leku w postaci piany. Lek poprzez uszkodzenie śródbłonka naczynia wywołuje stan zapalny oraz obkurczenie chorobowo zmienionej żyły. Z czasem naczynie ulega zwłóknieniu i ulega zanikaniu. Podczas zabiegu wykonuje się wkłucie do naczynia a następnie podaje się lek. Żyła ulega natychmiastowemu zamknięciu. Czas trwania zabiegu wynosi około 30 min. Nieodłącznym elementem leczenia jest stosowanie wyrobów uciskowych. Pończocha zakładana jest przez lekarza po zabiegu i należy ją nosić bez przerwy od 7do 10 dni w zależności od wielkości zamykanego naczynia. W razie potrzeby zabieg można powtarzać w odstępach 2 - 4 tygodni. Przeciwwskazania do zabiegu: • ciąża • unieruchomienie (po zabiegu należy udać się na spacer, niezalecane jest stanie czy siedzenie • cukrzyca • astma oskrzelowa • wrodzone wady serca Zabieg wykonywany jest w warunkach ambulatoryjnych. Podczas kwalifikacji do zabiegu wykonywane jest USG Doppler żył kończyn dolnych celem oceny wydolności układu żylnego. Wyniki leczenia Z zdecydowanej większości przypadków przeprowadzenie zabiegu skleroterapii osiąga bardzo dobre rezultaty kosmetyczne. Pomimo tego, uzyskanie pożądanego efektu nigdy nie może być zagwarantowane, a w wyjątkowych przypadkach zdarza się, że osiągany efekt jest gorszy niż przed zabiegiem. Postępowanie po zabiegu Zalecenia po skleroterapii nie powodują znacznego ograniczenia codziennej aktywności. Zaraz po zabiegu wskazane jest założenie specjalnych pończoch uciskowych na nogi (lub nogę – w zależności od obszaru zabiegowego). Pończochy dostępne są u nas - lekarz dopasowuje rozmiar i długość. Następnie zalecany jest spacer, który powinien trwać minimum 15 minut. Na kilka dni po skleroterapii nie zaleca się przebywania w jednej pozycji – stojącej lub siedzącej przez dłuższy okres czasu. Przez około 2 tygodnie po zabiegu należy zrezygnować z intensywnego wysiłku fizycznego. Nie zaleca się także opalania, korzystania z solarium czy długo trwających kąpieli.
Laserowe usunięcie żylaków
W naszym gabinecie wykorzystujemy małoinwazyjną metodę operacyjnego leczenia żylaków kończyn dolnych – EVLT. Laserowa operacja żylaków polega na zamknięciu niewydolnej żyły (generującej żylaki) przy pomocy światłowodu wprowadzonego do jej światła. Taki zabieg trwa około godziny. Operację przeprowadza chirurg naczyniowy, przy udziale anestezjologa, pielęgniarki i instrumentariuszki. Po zakończeniu laserowego usuwania żylaków Pacjent przebywa w sali wybudzeniowej przez kilkanaście-kilkadziesiąt minut. Po konsultacji lekarza operującego i anestezjologa może wstać i opuścić placówkę, choć dobrze, by towarzyszył mu wtedy ktoś bliski. Przez sześć godzin Pacjent nie powinien prowadzić samochodu. W razie potrzeby może skorzystać z leków przeciwbólowych. Zabieg wykonujemy w analgosedacji – czyli jednocześnie stosujemy leki o działaniu uspokajającym i nasennym oraz leki o działaniu przeciwbólowym – celem tego znieczulenia jest wyciszenie pacjenta i obniżenie poziomu jego lęku podczas zabiegu. W czasie zabiegu laserowego usuwania żylaków metodą EVLT chirurg naczyniowy wykonuje szereg czynności: o wprowadza przez cewnik naczyniowy (wenflon) prowadnik do zamykanej żyły odpiszczelowej; o znieczula miejscowo żyłę odpiszczelową od nacięcia do pachwiny; o wprowadza do żyły odpiszczelowej światłowód oraz uruchamia laser; o wysuwa powoli światłowód a światło lasera „zamyka” żyłę; o zakłada opatrunek uciskowy z opaski elastycznej i pończochy pooperacyjnej. o zabieg uzupełniany jest czasem miniflebektomią, czyli usunięciem poszerzonych żył na łydce przez 2mm nacięcia na skórze. Zabieg trwa w zależności od wielkości żylaków - zazwyczaj operujemy 1 godzinę jedną kończynę. Po laserowym leczeniu żylaków zaleca się: - chodzenie przez minimum 15-20 min po zabiegu - kompresjoterapia (pończochy elastyczne II st.)* – w sposób nieprzerwany 24h, a następnie przez – 7-14 dni w ciągu dnia - przy dolegliwościach bólowych: zimne okłady oraz paracetamol - kontrola po 1 – 2 tyg. *Pończochy uciskowe pacjent otrzymuje w ramach zabiegu. Zabieg jest wykonywany w w analgosedacji połączonej ze znieczuleniem tumescencyjnym oraz z wykorzystaniem aparatu USG. Ta innowacyjna metoda znieczulenia jest obecnie coraz powszechniej stosowana w operacji żylaków kończyn dolnych. Anestezja tumenscencyjna polega na wywołaniu znieczulenia miejscowego za pomocą mieszanki zawierającej adrenalinę, która powoduje zmniejszenie skłonności do krwawień, dzięki dużej objętości płynów dochodzi do rozluźnienia struktury tkanki podskórnej.
Krosektomia - (podwiązanie niewydolnego pnia żyły)
Zabieg polega na wysokim podwiązaniu żyły odpiszczelowej z podwiązaniem też wszystkich dopływów jej ujścia. Intencją zabiegu jest zamknięcie przepływu przez niewydolne ujście żyły odpiszczelowej. Z kolei przed zabiegiem konieczne jest wykonanie dokładnego badania USG dopplerowskiego. Krosektomię wykonuje się w znieczuleniu miejscowym. Zabieg jest wykonywany w w analgosedacji połączonej ze znieczuleniem tumescencyjnym oraz z wykorzystaniem aparatu USG. Ta innowacyjna metoda znieczulenia jest obecnie coraz powszechniej stosowana w operacji żylaków kończyn dolnych. Anestezja tumenscencyjna polega na wywołaniu znieczulenia miejscowego za pomocą mieszanki zawierającej adrenalinę, która powoduje zmniejszenie skłonności do krwawień, dzięki dużej objętości płynów dochodzi do rozluźnienia struktury tkanki podskórnej.