Wszywka alkoholowa Esperal (disulfiram)
Disulfiram to substancja, która blokuje enzym dehydrogenazy aldehydowej, biorący udział w metabolizmie (rozkładzie) alkoholu w wątrobie. To właśnie w wyniku tej blokady w organizmie gromadzi się aldehyd octowy, który normalnie przekształcany jest w postać nieszkodliwą i nie wywołującą nieprzyjemnych doznań. Działanie aldehydu przypomina więc zwielokrotnione dolegliwości powodowane przez zatrucie alkoholem, czyli kaca. Tabletki esperalu wszywa chirurg, który nacina skórę, a następnie pod nią umieszcza specyfik. Wszywkę esperalu umieszcza się najczęściej pod łopatką lub na pośladku. Tak umieszczony środek powoli uwalniany jest do krwiobiegu i obecny we krwi przez kolejnych kilka miesięcy. Zabiegowi implantacji można poddać się po minimum 12 godzinach abstynencji, najlepiej jednak, by upłynęła doba od picia alkoholu. Cała procedura trwa około 30 minut i wykonuje się ją w znieczuleniu miejscowym. Implantowany esperal, jeśli nie wejdzie w interakcję z alkoholem, nie daje żadnych objawów ubocznych, nie oddziałuje też na inne przyjmowane preparaty farmakologiczne.
Usunięcie zmiany dotyczy: usunięcia znamienia ( pieprzyka), wycięcia brodawki łojotokowej, usunięcia włókniaków skóry, znamiona barwnikowe
Podczas chirurgicznego usuwania zmian skórnych, skóra wokół zmiany jest nacinana, a następnie zmiana jest usuwana z podłoża. Na powstałą w ten sposób ranę zakłada się szwy warstwowe – na tkankę podskórną i skórę. Po zabiegu lekarz zakłada opatrunek, a wycięta zmiana przesyłana jest do badania histopatologicznego.
Duże kaszaki usuwa się operacyjnie, poprzez nacięcie skóry i wydobycie masy. Maleńkie guzki usuwa się poprzez zabieg kosmetyczny – najczęściej nakłucie i wyciśnięcie. Kaszaków nie powinno się usuwać samemu. Kaszak to guzek tworzący się z powodu nagromadzenia łoju. Kaszak to guzek wielkości od kilku milimetrów do kilku centymetrów, koloru cielistego, lekko żółtawego. Jest miękki lub umiarkowanie twardy. Można go przesuwać pod skórą. Nie boli, chyba że zostanie zainfekowany. Tworzy się najczęściej w obrębie gruczołów łojowych i mieszków włosowych na twarzy, głowie, karku, plecach, mosznie oraz wargach sromowych.
Tłuszczaki to inaczej guzki w tkance podskórnej. Najpierw lekarz podaje znieczulenie w okolicy tłuszczaka, następnie nacina skórę i głębsze tkanki, wycina zmianę i zamyka operowane miejsce szwami.
Wycięcie wrastającego paznokcia