Udrażnianie dróg łzowych

Niedrożność dróg łzowych

U noworodków i niemowląt przyczyną niedrożnych dróg łzowych jest najczęściej wrodzona niedrożność dróg łzowych, powodująca nadmierne łzawienie i nawracające ropienie oczu. U dużej części dzieci problem ustępuje samoistnie bądź po zastosowaniu kropli okulistycznych z antybiotykiem oraz masażu okolic dróg łzowych. Jeśli te sposoby nie pomagają, należy wykonać płukanie i sondowanie kanalików łzowych.

 

Sondowanie dróg łzowych

Niedrożność kanalików łzowych to częsta przypadłość noworodków i niemowląt oraz dzieci, która zaburza rozwój ostrości widzenia oraz sprzyja infekcjom bakteryjnym.

Jeśli lekarz stwierdzi u dziecka niedrożność przewodu nosowo-łzowego, na początku zaleci masowanie zablokowanego kanalika. Aby masaż był skuteczny, trzeba ucisnąć palcem wskazującym punkt poniżej wewnętrznego kącika oka i dość silnym ruchem ściągającym przesunąć palec w dół. Poproście, żeby okulista pokazał wam, jak to robić.

Chore oko należy masować regularnie co najmniej 10 razy dziennie, stosując po 10 ucisków. Pamiętajcie, by po takim zabiegu oczyścić solą fizjologiczną oko dziecka z wydzieliny, która może wydobyć się pod wpływem ucisku.

Zdarza się, że masaż jest niewystarczający. Wtedy lekarz może zadecydować o wykonaniu zabiegu udrażniania kanalika łzowego.

W naszej placówce sondujemy kanaliki łzowe u dzieci do 6 miesiąca życia w znieczuleniu kroplowym.

Sam zabieg jest nieskomplikowany i dość szybki. Zwykle trwa to kilkanaście minut, chyba że kanalik ma nietypowy przebieg. W tej sytuacji zabieg może się troszkę przedłużyć.

 

U OSÓB DOROSŁYCH jest taki sam schemat jak u dzieci. Przy pomocy jednorazowej końcówki wprowadzamy „tępą” igłę do kanału i przepłukujemy solą fizjologiczną.