Skleroterapia piankowa Kraków

Skleroterapia piankowa jest metodą kosmetyczną jak i również leczniczą. Polega ona na podaniu do niewydolnej żyły specjalnego rozworu leku w postaci piany.

Lek poprzez uszkodzenie śródbłonka naczynia wywołuje stan zapalny oraz obkurczenie chorobowo zmienionej żyły. Z czasem naczynie ulega zwłóknieniu i ulega zanikaniu.

Podczas zabiegu wykonuje się wkłucie do naczynia a następnie podaje się lek. Żyła ulega natychmiastowemu zamknięciu. Czas trwania zabiegu wynosi około 30 min.

Nieodłącznym elementem leczenia jest stosowanie wyrobów uciskowych. Pończocha zakładana jest przez lekarza po zabiegu i należy ją nosić bez przerwy od 7do 10 dni w zależności od wielkości zamykanego naczynia.

W razie potrzeby zabieg można powtarzać w odstępach 2 - 4 tygodni.

Przeciwwskazania do zabiegu:

  • ciąża
  • unieruchomienie (po zabiegu należy udać się na spacer, niezalecane jest stanie czy siedzenie
  • cukrzyca
  • astma oskrzelowa
  • wrodzone wady serca

Zabieg wykonywany jest w warunkach ambulatoryjnych.
Podczas kwalifikacji do zabiegu wykonywane jest USG Doppler żył kończyn dolnych celem oceny wydolności układu żylnego.
Wyniki leczenia
Z zdecydowanej większości przypadków przeprowadzenie zabiegu skleroterapii osiąga bardzo dobre rezultaty kosmetyczne. Pomimo tego, uzyskanie pożądanego efektu nigdy nie może być zagwarantowane, a w wyjątkowych przypadkach zdarza się, że osiągany efekt jest gorszy niż przed zabiegiem.
Postępowanie po zabiegu
Zalecenia po skleroterapii nie powodują znacznego ograniczenia codziennej aktywności. Zaraz po zabiegu wskazane jest założenie specjalnych pończoch uciskowych na nogi (lub nogę – w zależności od obszaru zabiegowego). Pończochy dostępne są u nas - lekarz dopasowuje rozmiar i długość. Następnie zalecany jest spacer, który powinien trwać minimum 15 minut. Na kilka dni po skleroterapii nie zaleca się przebywania w jednej pozycji – stojącej lub siedzącej przez dłuższy okres czasu. Przez około 2 tygodnie po zabiegu należy zrezygnować z intensywnego wysiłku fizycznego. Nie zaleca się także opalania, korzystania z solarium czy długo trwających kąpieli.

lek. Marek Piwowarczyk


dr n. med. Imohamed Alzayany


dr n. med. Wojciech Mrowiecki


lek. Rafał Cygan