Proktologia

Proktologia jest specjalnością medyczną, która zajmuje się chorobami końcowego odcinka przewodu pokarmowego: odbytnicy (część jelita grubego), kanału odbytu i odbytu. Proktolog to lekarz, który diagnozuje i leczy m.in., takie schorzenia jak: hemoroidy, ropień okołoodbytniczy, szczelina odbytu, wrzodziejące zapalenie jelita grubego. Pacjenci, którzy zgłaszają się do proktologa, borykają się zwykle z następującymi problemami zdrowotnymi:

  • przewlekłe zaparcia lub biegunki,
  • permanentne uczucie wzdęcia, problemy z gazami,
  • bolesne wypróżnianie się,
  • uczucie niepełnego wypróżnienia,
  • krew lub śluz w stolcu,
  • uczucie pieczenia lub świądu w okolicach odbytu.

Podczas wizyty istnieje możliwość wykonania badania rektoskopowego.

OFERTA

Rektoskopia
Rektoskopia jest jednym z kilku badań pozwalających zbadać jelito grube, umożliwia nie tylko pobranie fragmentu narządu do dalszych badań i poddanie go ocenie dającej szansę wyjaśnienia zmian o podłożu zapalnym, wrzodowym lub nowotworowym, ale także pozwala usunąć ewentualnie występujące zmiany patologiczne, takie jak na przykład polipy, ciała obce czy krwawienie z jelita grubego.Wśród wskazań do przeprowadzenia rektoskopii najczęściej wymienia się:
- bóle w okolicy odbytu, podbrzusza,
- zmianę rytmu wypróżnień lub kształtu oddawanego stolca (stolec taśmowaty, ołówkowaty),
- daremne parcie na stolec lub bezwiedne oddawanie stolca,
- krwawienie z odbytu (także tzw. krwawienie utajone),
- ślady krwi w kale,
- guzy w odbycie,
- świąd odbytu z niewyjaśnionej przyczyny,
- utrata wagi ciała bez wyjaśnionej przyczyny,
- nasilona biegunka o nieznanej przyczynie,
- podejrzenie polipów,
- niedokrwistość z niedoboru żelaza o nieznanej przyczynie,
- inne (wziernikowanie mające na celu pobranie wycinków błony śluzowej, w celu potwierdzenia istnienia niektórych procesów chorobowych, takich jak między innymi skrobiawica).
Usunięcie żylaków odbytu (gumkowanie)
Jest to mało inwazyjna metoda leczenia guzków krwawniczych ( hemoroidów ) polegająca na założeniu gumowych podwiązek na hemoroidy. Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym. W trakcie jednego zabiegu można założyć maksymalnie 3 gumowe podwiązki. O kwalifikacji i zakresie zabiegu decyduje lekarz na podstawie badania i oceny stopnia zaawansowania choroby. Nie wszystkie guzki kwalifikują się do tego zabiegu.