Plastyka wędzidełek - Kraków CMWiP
- Czym jest wędzidełko i dlaczego go podcina?
Wędzidełko języka to włóknisty twór pokryty błoną śluzową łączący brzuszną powierzchnię języka z dnem jamy ustnej Jedną z wad rozwojowych wędzidełka języka jest jego skrócenie, określane jako krótkie wędzidełko lub język przyrośnięty. Ta sytuacja prowadzi do ograniczenia ruchomości języka, co objawia się brakiem możliwości wysunięcia języka swobodnie do wszystkich części jamy ustnej, pojawieniem się wcięcia w kształcie litery V (serduszka) lub rozdwojenia na koniuszku języka przy jego wysuwaniu do przodu. Fachowo nazywamy to ankyloglossią.
- Na czym polega zabieg?
Najskuteczniejszym sposobem leczenia jest podcięcie wędzidełka języka. Zabieg polega na przecięciu błony znajdującej się pod językiem. W naszej klinice stosujemy kilka sposobów podcinania wędzidełek, Pierwsza i najczęściej stosowana u kilkudniowych dzieci to podcięcie nożyczkami przy użyciu znieczulającego żelu. Drugim sposobem wykorzystywanym w naszej klinice jest podcięcie wędzidełka przy pomocy fal radiowych. Przy pomocy tego urządzenia unikamy jakiegokolwiek krwawienia i rana goi się bardzo szybko.
Zabieg u dzieci kilkudniowych do 3 roku życia wykonujemy zazwyczaj podczas wizyty laryngologicznej przy użyciu znieczulenia w żelu i nożyczek.
Większe dzieci - od 3 roku życia kwalifikujemy do zabiegów w sedacji i podcinanie wędzidełka wykonywane jest przy użyciu fal radiowych. Zabieg jest bezbolesny, w naszej klinice stosujemy znieczulenie sedacją czyli gazem rozweselającym, dzięki czemu dziecko jest rozluźnione, odprężone i pomaga im zwalczyć strach przed zabiegiem, dodatkowo miejscowo znieczulamy żelem.
Zabieg trwa około 30 minut.
- Co po zabiegu?
Ważne jest, by po wykonanym zabiegu chory zgłosił się jak najszybciej do logopedy. Późniejsza rehabilitacja jest niezbędna. Zapobiega zrostom, wtórnemu przyrośnięciu języka. Dodatkowo uczy pacjenta unosić język ku górze, co jest niezbędne do prawidłowej wymowy. W wyniku zabiegu poprawie ulega wymowa, zapobiega pogłębianiu się wad zgryzu, ustępuje ślinotok.
Podcięcie wędzidełka w sedacji
Zabieg podcięcia wędzidełka jest zabiegiem krótkim, trwa kilkanaście minut i zupełnie bezbolesnym, wykonywany elektrokoagulacyjnym nożem chirurgicznym, dzięki czemu podczas zabiegu nie leci krew. Podcięcie wędzidełka wykonuje się na zalecenie lekarza ortodonty, logopedy lub stomatologa dziecięcego, aby zwiększyć ruchomość wargi dolnej, górnej lub języka, które często utrudniają mowę. Zabieg podcięcia wędzidełka języka ma za zadanie zwiększyć ruchomość języka. Dziecko ze skróconym wędzidełkiem ma problemy w wymowie głosek dziąsłowych, tj: sz, ż, cz, dż – mimo wielu ćwiczeń.
W sedacji wędzidełka podcinamy od 3 roku życia, ponieważ zabieg wymaga podania gazu rozweselającego co wiąże się z koniecznością współpracy małego pacjenta z lekarzem.
W dniu zabiegu należy przybyć do placówki co najmniej 20min przed planowaną godziną zabiegu w celu zakwalifikowania pacjenta przez anestezjologa oraz dokonania niezbędnych formalności.
Sedacja wziewna
Podtlenek azotu znany potocznie jako gaz rozweselający. W naszej placówce podtlenek azotu podawany jest pacjentom powyżej 3 roku życia.
Jak wygląda sedacja?
Gaz podajemy przez specjalną maseczkę o przyjemnym zapachu. Pacjent odpręża się i wyzbywa odczucia strachu przed zabiegiem, zachowując świadomość i podstawowe odruchy. Uspokojony, chętniej współpracuje z lekarzem.
Przy użyciu najwyższej jakości aparatu, podczas zabiegu, stale kontrolujemy stężenie podtlenku we wdychanym przez Pacjenta powietrzu. Po zakończeniu leczenia, przez kilka minut podajemy czysty tlen, który usuwa resztki gazu rozweselającego z organizmu.
Jak należy przygotować się do sedacji?
Przed planowanym zbiegiem z wykorzystaniem gazu rozweselającego Pacjent powinien:
- być ZDROWY!
- mieć drożny nos (abyśmy mogli podać gaz przez specjalną maseczkę)
- nie jeść 5 godzin przed zabiegiem, (zminimalizuje to ryzyko wymiotów podczas sedacji wziewnej).
- nie pić 2 godziny przed zabiegiem
Po zabiegu pacjent pozostaje w placówce około 30minut, po konsultacji z lekarzem można wrócić do domu.