Ortopedia

Ortopeda zajmuje się diagnozowaniem i leczeniem chorób bądź urazów, które są związane z narządem ruchu. Ortopedia obejmuje nie tylko dolegliwości wynikające z nieprawidłowego funkcjonowania układu szkieletowego (bez kości czaszki), ale dotyczy też wszelkich zaburzeń w obrębie więzadeł, stawów, mięśni, ścięgien czy nerwów.

Podczas wizyty lekarz wykonuje potrzebne USG i dopasowuje leczenie.

OFERTA

Badanie ultrasonograficzne narządu ruchu (ortopedyczne)
Badanie ultrasonograficzne narządu ruchu (ortopedyczne) jest specjalistycznym, bezpiecznym i bezinwazyjnym badaniem diagnostycznym chorób i nieprawidłowości w obrębie układu mięśniowo-szkieletowego. Metoda obrazuje tkanki miękkie, czyli stawowe, więzadłowe i mięśniowe struktury układu i pozwala lekarzowi na określenie ewentualnych zmian patologicznych (guzków lub zbiorników płynu), obejrzenie powierzchni stawowych i wolnych ciał w jamach stawowych, a także ocenę stanu sąsiadujących węzłów chłonnych. Dzięki badaniu możliwe jest określenie przez diagnostę charakteru zmian, zarówno w ostrych stanach pourazowych czy zapalnych, jak i przewlekłych schorzeniach oraz zwyrodnieniach. Ponadto, badanie jest nieocenioną pomocą w ocenie efektów leczenia operacyjnego.
Podczas USG narządu ruchu najczęściej dokonuje się oceny stawu kolanowego i jego okolic (przestrzenie maziowe stawu kolanowego, staw rzepkowo-udowy, więzadła i ścięgna kolana, dół podkolanowy i łąkotkę), stawu biodrowego (wysięki, krwiaki, patologię błony maziowej, chrząstkę i ścięgna) oraz stawu skokowego wraz ze stopą (ścięgno Achillesa).
Badanie ultrasonograficzne jest całkowicie bezbolesne dla pacjenta, może również być wykonywane wielokrotnie bez przeciwskazań. Najczęściej przeprowadza się je w pozycji leżącej. Lekarz przeprowadzający badanie – po posmarowaniu skóry pacjenta w miejscu styku głowicy z ciałem specjalnym, obojętnym dla organizmu żelem bazującym na wodzie – przesuwa aparat po skórze w miejscu badanego narządu. Jednocześnie na monitorze obok wyświetlany jest obraz, dzięki czemu lekarz w czasie rzeczywistym może ocenić badany organ. Po zakończonym badaniu pacjent dostaje pełen wydruk wraz z opisem i dołączonymi zdjęciami.
Badanie USG narządu ruchu obejmuje:
- USG stawu kolanowego
- USG stawu barkowego
- USG stawu łokciowego
- USG stawu biodrowego
- USG stawu skokowego
- USG ścięgna Achillesa
- USG dłoni (nadgarstka)
- USG mięśni
- USG nerwów obwodowych
Wskazania do badania:
– ocena efektów leczenia operacyjnego
– bóle i obrzęki stawów oraz mięśni
– stany zapalne, pourazowe
– zmiany patologiczne (guzy, zbiorniki płynu)
Wiskosuplementacja (dostawowa suplementacja kwasu hialuronowego)
Uraz sportowy? Choroba zwyrodnieniowa stawów? Schorzenia reumatyczne? W naszej placówce stosujemy tzw. wiskosuplementację, czyli dostawowe wstrzyknięcie kwasu hialuronowego. Taki zabieg, zalecony przez lekarza, może przyczynić się do spowolnienia procesów degeneracyjnych chrząstek stawowych, zadziała też przeciwzapalnie i uśmierzy ból. Wiskosuplementacja jest bardzo skuteczną metodą leczenia stawów. Jej zaletą jest to, że kwas hialuronowy trafia dokładnie w to miejsce, w którym doszło do zmian zwyrodnieniowych lub uszkodzenia chrząstki. Zabieg powoduje wzrost lepkości i elastyczności płynu stawowego, jego odżywienie oraz zwiększenie poślizgu chrząstki stawowej, co poprawia warunki biomechaniczne stawu. Substancja zapewnia płynny ruch i zmniejsza tarcie powierzchni stawowych, a jednocześnie jest źródłem związków odżywczych dla chrząstki.
założenie / ściągnięcie gipsu
Głównym wskazaniem do zakładania gipsu jest złamanie, czyli ciągłe lub częściowe utracenie ciągłości kości. Podczas złamania może dojść do uszkodzenia tkanek, mięśni oraz naczyń krwionośnych.
Etapy zakładania gipsu są następujące:
- na uszkodzoną część ciała zakładany jest rękaw, na ten z kolei podkład gipsowy,
- następnym krokiem jest zamoczenie na kilka sekund opaski gipsowej w wodzie, której temperatura nie przekracza 20-22 stopni,
- ruchem okrężnym opaska zakładana jest na wcześniej zabezpieczoną skórę.
Należy pamiętać, że zakładanie gipsu to zabieg bezbolesny. Przy złamaniach otwartych nie stosuje się zakładania gipsu, w takich przypadkach konieczna jest operacja.
W naszym centrum oprócz gipsu stosujemy na przykład opatrunki gipsowe, które są dużo lżejsze, szybciej wysychają oraz można się w nich normalnie kąpać.
Kolejną bardzo dużą zaletą opatrunków gipsowych jest przepuszczalność powietrza oraz dużo szybszy czas ich zakładania. Opatrunek wysycha w ciągu 30 minut, natomiast tradycyjny gips schnie nawet do dwóch godzin.
Kolejnym nowym rozwiązaniem zamiast zakładania gipsu są ortezy. Stabilizatory polecane są przy urazach kolana, skręceniach stawów skokowych lub zerwaniu ścięgna Achillesa.
Po zdjęciu gipsu lekarz ocenia stan unieruchomionej kończyny - może też wtedy skierować do fizjoterapeuty.