Laryngolog dziecięcy Kraków - prywatna przychodnia

Fiberoskopia / endoskopia
Fiberoskopia (nasofiberoskopia) jest to badanie w którym za pomocą fiberoskopu możliwe jest obejrzenie dróg oddechowych w trudno dostępnych miejscach.
Wykonujemy badania zarówno videoendoskopami sztywnymi (otoskop, laryngoskop) jak i za pomocą videoendoskopu giętkiego – nasofaryngoskop (fiberoskop). Umożliwia to dostęp i kontrolę trudno dostępnych w zwykłym badaniu laryngologicznym miejsc.
Używany do diagnostyki giętki nasofaryngoskop dzięki nowoczesnemu systemowi soczewek gwarantuje doskonałą widoczność i jasność badanych obszarów. Jest on też bardzo cienki – jego grubość wynosi tylko 2,8 mm, dzięki czemu świetnie spełnia swoje zadania zarówno przy badaniu dzieci jak i dorosłych. Zarówno lekarz jak i pacjent widzą, bardzo dobrej jakości, bezpośrednie wyniki badania fiberoskopowego nosogardła, wnętrza nosa, krtani, gardła czy błony bębenkowej na 32 calowy monitorze, a lekarz może dokładnie omówić ewentualne schorzenie i metodę leczenia. W rękach doświadczonych specjalistów, ten najwyższej klasy sprzęt, umożliwia prawidłową diagnozę, co w przypadku stwierdzenia zmian chorobowych pozwala na szybkie podjęcie właściwego leczenia.
Badanie endoskopowe zarówno przy użyciu videootoskopów czy fiberoskopów jest szczególnie pomocne w diagnostyce laryngologicznej i audiologiczno-foniatrycznej. Wykonywane jest ono w przypadku m.in. następujących dolegliwości:
- ocena migdałka gardłowego (tzw. III migdał), zmiany rozrostowe w przestrzeni pozanosowej,
- upośledzenie drożności trąbek słuchowych
- zaburzenia drożności nosa (polipy, nieżyt nosa)
- zapalenie zatok przynosowych,
- zaburzenia głosu (chrypka),
- zaburzenia połykania – refluks żołądkowo-przełykowy, przyczyny zgagi
- uczucie ciała obcego w krtani,
- porażenie strun głosowych,
- bóle w okolicy gardła dolnego,
- bóle w okolicy krtani,
- guzy szyi,
- w badaniu nosogardła i krtani przy podejrzeniach nowotworu,
- kontrola po leczeniu pacjentów z chorobą nowotworową,
- w diagnostyce przyczyn powiększonych węzłów chłonnych.
Nasofiberoskopia (fiberoskopia) – przygotowanie i przebieg
Do badania fiberoskopowego nie wymagane jest specjalne przygotowanie zarówno u dzieci jak i u dorosłych. Jest ono bezbolesne i najczęściej nie wymaga znieczulenia. U dzieci lub osób wrażliwych istnieje możliwość znieczulenia błony śluzowej nosa i gardła środkiem znieczulającym w sprayu. Badanie fiberoskopem (nasofaryngoskopem) odbywa się w pozycji siedzącej, a głowa pacjenta oparta jest o zagłówek fotela laryngologicznego. Trwa ono kilka minut.
Nasofiberoskopia (fiberoskopia) jest podstawowym badaniem stosowanym w laryngologii, audiologii i foniatrii, wypierającym, skutkującymi napromieniowaniem pacjenta, prześwietlenia rentgenowskie głowy. Jest badaniem krótkim i praktycznie bezbolesnym, co ogranicza uraz wywołany badaniem zarówno u dzieci jak i pacjentów dorosłych.

Ocena zwarcia podniebienno – gardłowego
W naszym Centrum wykonujemy nasofiberoskopię do oceny zwarcia podniebienno – gardłowego u osób z wadami wymowy oraz wadami twarzoczaszki. Badanie wykonuje laryngolog wraz z logopedą (wprowadzamy przez nos cieniutki fiberoskop aby widzieć zwarcie podniebienno-gardłowe, pacjent powtarza krótkie hasła wskazane przez logopedę i na obrazie widzimy jak łączy się zwarcie).

Tympanometria
– jest badaniem najczęściej zalecanym dla najmłodszych pacjentów, ale nie tylko. Pozwala sprawdzić stan ucha środkowego: ciśnienie za błoną bębenkową, podatność błony na zmianę ciśnienia, stopień ruchomości kosteczek słuchowych, drożność trąbki Eustachiusza. Wykonuje się je w przypadku problemów natury przewodzeniowej – gdy niedosłuch wywołuje zalegająca wydzielina, stan po zapaleniu ucha środkowego, kłopoty z trąbką słuchową lub inne przyczyny towarzyszące niektórym chorobom uszu. Badanie polega na umieszczeniu w przewodzie słuchowym niewielkiej sondy pomiarowej odpowiedzialnej za zmianę ciśnienia i generację tonu kontrolnego. Pomiar wykonuje się sam i trwa zaledwie kilkanaście sekund, stąd wysoka popularność badania w przypadku najmłodszych dzieci. PrzeciwWskazaniem do badania może być duża bolesność struktur ucha zewnętrznego wywołana np. stanem zapalnym. Przygotowanie: uszy powinny być czyste, bez zalegającej woskowiny; najlepiej, by pacjent nie był zakatarzony, przeziębiony.

Podcięcie wędzidełka w znieczuleniu gazem rozweselającym
Zabieg podcięcia wędzidełka jest zabiegiem krótkim, trwa kilkanaście minut i zupełnie bezbolesnym, wykonywany elektrokoagulacyjnym nożem chirurgicznym, dzięki czemu podczas zabiegu nie leci krew. Podcięcie wędzidełka wykonuje się na zalecenie lekarza ortodonty, logopedy lub stomatologa dziecięcego, aby zwiększyć ruchomość wargi dolnej, górnej lub języka, które często utrudniają mowę. Zabieg podcięcia wędzidełka języka ma za zadanie zwiększyć ruchomość języka. Dziecko ze skróconym wędzidełkiem ma problemy w wymowie głosek dziąsłowych, tj: sz, ż, cz, dż – mimo wielu ćwiczeń.
Podcinamy wędzidełka od 3 roku życia, ponieważ zabieg wymaga podania znieczulenia (gazu rozweselającego) co wiąże się z koniecznością współpracy małego pacjenta z lekarzem.
W dniu zabiegu należy przybyć do placówki co najmniej 20min przed planowaną godziną zabiegu w celu zakwalifikowania pacjenta przez anestezjologa oraz dokonania niezbędnych formalności.
Sedacja wziewna
Podtlenek azotu znany potocznie jako gaz rozweselający. W naszej placówce podtlenek azotu podawany jest pacjentom powyżej 3 roku życia.
Jak wygląda zabieg sedacji?
Gaz podajemy przez specjalną maseczkę o przyjemnym zapachu. Pacjent odpręża się i wyzbywa odczucia strachu przed zabiegiem, zachowując świadomość i podstawowe odruchy. Uspokojony, chętniej współpracuje z lekarzem.
Przy użyciu najwyższej jakości aparatu, podczas zabiegu, stale kontrolujemy stężenie podtlenku we wdychanym przez Pacjenta powietrzu. Po zakończeniu leczenia, przez kilka minut podajemy czysty tlen, który usuwa resztki gazu rozweselającego z organizmu.
Jak należy przygotować się do zabiegu sedacji?
Przed planowanym zbiegiem z wykorzystaniem gazu rozweselającego Pacjent powinien:
- być ZDROWY!
- mieć drożny nos (abyśmy mogli podać gaz przez specjalną maseczkę)
- nie jeść 5 godzin przed zabiegiem, (zminimalizuje to ryzyko wymiotów podczas sedacji wziewnej).
- nie pić 2 godziny przed zabiegiem
Po zabiegu pacjent pozostaje w placówce około 30minut, po konsultacji z lekarzem można wrócić do domu.
