Laryngologia

 • Otorynolaryngolog jest lekarzem, który zajmuje się chorobami głowy i szyi, a w szczególności zaburzeniami dotyczącymi nosa i zatok, gardła, krtani i uszu. Diagnozuje on także przyczyny powiększonych węzłów chłonnych. Otorynolaryngolodzy nie tylko diagnozują i leczą choroby, ale także wykonują zabiegi operacyjne.
  Z jakimi dolegliwościami należy zgłosić się do laryngologa?

  • krwawienie z nosa,
  • przewlekły katar,
  • oddychanie przez usta,
  • częste bóle głowy lub gardła,
  • zawroty głowy,
  • zaburzenia równowagi,
  • utratę węchu lub smaku,
  • zaburzenia słuchu,
  • bezdech,
  • chrapanie.

Jak wygląda badanie laryngologiczne?

Pełne badanie laryngologiczne
W naszym gabinecie wykonujemy pełne badanie laryngologiczne dorosłych i dzieci. Badamy również noworodki i niemowlęta. Badanie składa się z:
- badania endoskopowego nosogardła, ucha, krtani.
- badania słuchu – tympanometrii
- ocena węzłów chłonnych
- kwalifikacja do zabiegów
Badanie endoskopowe
Badanie endoskopowe nosa, zatok, gardła i krtani jest złotym standardem w diagnostyce chorób nosa, gardła i migdałków.
Endoskopia zatok jest pomocna przy diagnozie i leczeniu zapalenia zatok, a także ich ropniaków. Stosuje się ją również, gdy w jamie nosa lub zatok obecne są ciała obce. Badanie wykonywane jest przez lekarza laryngologa. Dzięki temu prostemu badaniu może on ocenić budowę zatok przynosowych. Dostarcza ono również informacji na temat wydzieliny. Na badanie kieruje się najczęściej osoby, mające spore problemy z oddychaniem, u których nie zdiagnozowano jeszcze ich przyczyny. Wskazaniem jest także przewlekły katar. Endoskopię zatok wykonuje się także wśród osób z niedosłuchem.
Endoskopia krtani jest zlecana, gdy pacjent skarży się na chrypę, bezgłos. Wskazaniem może być także przewlekły ból gardła oraz problemy z połykaniem. Wykonuje się ją także, gdy istnieje konieczność oceny strun głosowych lub krtani. Ma to miejsce najczęściej po wykonanych wcześniej zabiegach chirurgicznych. Metoda ta jest pomocna w wykrywaniu nowotworów we wczesnym stadium rozwoju. Przed samym badaniem, gardło pacjenta zostaje znieczulone specjalnym sprayem. Ma to na celu zmniejszenie dyskomfortu towarzyszącemu badaniu. Pacjent siedzi, a endoskop wprowadzany jest przez usta. Endoskopia krtani pozwoli na wykrycie przyczyny złej drożności krtani.
Endoskopia nosa wprowadzenie endoskopu do nosa daje informacje o jego budowie. Dzięki temu z łatwością można rozpoznać wszelkie ewentualne patologie. Badanie to jest dość delikatne i nie powinno powodować żadnych dolegliwości. Endoskopia nosa pomoże znaleźć przyczynę problemów z oddychaniem, nieżytów nosa, nawracających zapaleń zatok. Jest pomocna w diagnozowaniu wszelkich schorzeń, które mogą dotykać śluzówki nosa. Wskazaniem do zabiegu może być ocena efektów po zabiegach chirurgicznych lub operacjach. Endoskopię nosa wykonuje się również przed ich wykonaniem. Powala to na ich dokładniejsze przygotowanie. Endoskopia pozwala wykryć wszelkie zmiany nowotworowe oraz inne patologie, które za jakiś czas mogą powodować poważne problemy. Metoda ta nie jest bolesna. Niektórzy pacjenci odczuwają jedynie delikatny dyskomfort, związany z ciałem obcym.
Badanie fiberoskopowe
Fiberoskopia jest to badanie w którym za pomocą fiberoskopu możliwe jest obejrzenie dróg oddechowych w trudno dostępnych miejscach.
Wykonujemy badania zarówno videoendoskopami sztywnymi (otoskop, laryngoskop) jak i za pomocą videoendoskopu giętkiego – nasofaryngoskop (fiberoskop).
Używany do diagnostyki giętki nasofaryngoskop dzięki nowoczesnemu systemowi soczewek gwarantuje doskonałą widoczność i jasność badanych obszarów. Jest on też bardzo cienki – jego grubość wynosi tylko 2,8 mm, dzięki czemu świetnie spełnia swoje zadania zarówno przy badaniu dzieci jak i dorosłych. Zarówno lekarz jak i pacjent widzą, bardzo dobrej jakości, bezpośrednie wyniki badania fiberoskopowego nosogardła, wnętrza nosa, krtani, gardła czy błony bębenkowej na 32 calowym monitorze. Lekarz może dokładnie omówić ewentualne schorzenie i metodę leczenia. W rękach doświadczonych specjalistów, ten najwyższej klasy sprzęt, umożliwia prawidłową diagnozę, co w przypadku stwierdzenia zmian chorobowych pozwala na szybkie podjęcie właściwego leczenia.
Badanie endoskopowe zarówno przy użyciu videootoskopów czy fiberoskopów jest szczególnie pomocne w diagnostyce laryngologicznej i audiologiczno-foniatrycznej. Wykonywane jest ono w przypadku m.in. następujących dolegliwości:
- ocena migdałka gardłowego (tzw. III migdał), zmiany rozrostowe w przestrzeni pozanosowej,
-upośledzenie drożności trąbek słuchowych
-zaburzenia drożności nosa (polipy, nieżyt nosa)
-zapalenie zatok przynosowych,
- zaburzenia głosu (chrypka),
-zaburzenia połykania – refluks żołądkowo-przełykowy, przyczyny zgagi
-uczucie ciała obcego w krtani,
-porażenie strun głosowych,
-bóle w okolicy gardła dolnego,
-bóle w okolicy krtani,
- guzy szyi,
- w badaniu nosogardła i krtani przy podejrzeniach nowotworu,
-kontrola po leczeniu pacjentów z chorobą nowotworową,
-w diagnostyce przyczyn powiększonych węzłów chłonnych.
Fiberoskopia – przygotowanie i przebieg
-Do badania fiberoskopowego nie wymagane jest specjalne przygotowanie. Dzieci należy jednak zapoznać z tym jak będzie przebiegało badanie, ponieważ badanie wykonać możemy tylko jeśli bdziecko współpracuje. Jest ono bezbolesne i najczęściej nie wymaga znieczulenia. U dzieci lub osób wrażliwych istnieje możliwość znieczulenia błony śluzowej nosa i gardła środkiem znieczulającym w sprayu. Badanie fiberoskopem odbywa się w pozycji siedzącej, a głowa pacjenta oparta jest o zagłówek fotela laryngologicznego. Trwa ono kilka minut.
Ocena zwarcia podniebienno – gardłowego (nasofiberoskopia)
W naszym centrum wykonujemy nasofiberoskopię do oceny zwarcia podniebienno – gardłowego u osób z wadami twarzoczaszki (rozszczepami podniebienia).
Badanie wykonuje laryngolog wraz z logopedą (wprowadzamy przez nos cieniutki fiberoskop aby widzieć zwarcie podniebienno-gardłowe, pacjent powtarza krótkie hasła wskazane przez logopedę i na obrazie widzimy jak łączy się zwarcie).
Nagranie jest wraz z dźwiękiem, dzięki czemu kolejny specjalista wie jakie słowa wymawia pacjent i jak powinno łączyć się podniebienie. Nagranie dostępne jest kilka minut po zakończeniu badania i udostępniamy je na prośbę pacjenta.
Tympanometria
Tympanometria (audiometria impedancyjna) to bezbolesne badanie słuchu, które polega na ocenie podatności błony bębenkowej na zmiany ciśnienia. Badanie słuchu można wykonać u dzieci jak i dorosłych. Dzięki temu badaniu dolegliwości takie jak wysiękowe zapalenie uszu, czy upośledzenie funkcji trąbki słuchowej (spowodowane np. przerostem trzeciego migdała bądź alergią) mogą być wcześnie rozpoznane i nie muszą prowadzić do pogorszenia słuchu, czy opóźnienia w rozwoju mowy.
Przebieg badania:
Do ucha pacjenta wprowadzana jest specjalna gumowa zatyczka, która ma za zadanie uszczelnić ucho. Tympanometr rejestruje zmiany ciśnienia w przewodzie słuchowym, które powodują wychylenia błony bębenkowej. Dodatkowo podczas tego badania słuchu przeprowadzane są pomiary odruchu mięśnia strzemiączkowego. Pacjent słyszy wówczas charakterystyczne „piski”, „pikania” o różnych częstotliwościach. Całe badanie trwa około kilku minut.
Podczas badania słuchu pacjent powinien mieć lekko uchylone usta i nie może w tym czasie nic mówić. W przypadku małych pacjentów należy zadbać aby dziecko w czasie badania było spokojne i nie płakało. Wynik badania prezentowany jest w formie wykresu i jest dostępny zaraz po badaniu.
Inhalacja AMSA
Inhalacja inhalatorem AMSA polega na szczelnym umieszczeniu w otworach nosowych pacjenta specjalnych, dostosowanych do jego wieku, końcówek nosowych. Inhalator wytwarza nadciśnienie emitując w tym samym momencie sygnał informujący pacjenta o konieczności przełknięcia śliny, co powoduje otwarcie trąbek słuchowych. Nadciśnienie wytworzone przez inhalator wtłacza wibroaerozol do trąbki słuchowej i ucha środkowego. Inhalacje AMSA są nieinwazyjne i bezbolesne oraz nie wymagają od Pacjenta specjalnego przygotowania. Mogą być one wykonywane zarówno u dorosłych jak i u dziecku życia (potrzebna współpraca dziecka aby przełykało ślinę w odpowiednim momencie).
Przebieg Inhalacji
- inhalacja z mucosolvanu -10 min
- przerwa – 10 min
- inhalacja z pulmicortu (lub innego leku wg zaleceń lekarza) – 10 min

dr n. med. Jan Woś


lek. Michał Skóra


lek. Dariusz Sieroń


lek. Agnieszka Remjasz-Jurek


lek. Kacper Nadziakiewiczlek. Tomasz Bryk


lek. Anna Bednarz