Kardiologia / Hipertensjologia

Kardiologia / Hipertensjologia

Kardiologia to dziedzina medycyny zajmująca się chorobami serca i układu krążenia. 

Kardiolog to lekarz który rozpoznaje wrodzone choroby kardiologiczne, przeprowadza oraz interpretuje badania takie jak EKG, echo serca, echokardiografia, zleca leczenie oraz nadzoruje proces rehabilitacji pacjentów z problemami w tym zakresie.

Hipertensjologia - dziedzina kardiologii skupiająca się na diagnozowaniu i leczeniu nadciśnienia tętniczego;
Hipertensjolog to lekarz, który zajmuje się profilaktyką, diagnozowaniem i leczeniem nadciśnienia tętniczego. To choroba cywilizacyjna, która dotyka coraz większą liczbę osób, a nieleczona może prowadzić do groźnych powikłań, m.in. niewydolności serca, miażdżycy, choroby niedokrwiennej serca, zawału serca czy udaru mózgu.

Kiedy warto umówić się do kardiologa?
Kardiologia - Kiedy warto umówić się do kardiologa?
Choroby serca i układu krążenia do najczęstsze dolegliwości zaliczane do grupy chorób cywilizacyjnych. Rozwój nowych technologii, zmiana trybu pracy i generalnie trybu życia przyczyniły się do tego, że znacznie mniej się ruszamy i gorzej odżywiamy. Nie bez znaczenia jest także silny stres, który fatalnie wpływa na kondycję naszego serca. W konsekwencji borykamy się z różnymi dolegliwościami. Które z nich powinny nas zaniepokoić i skłonić do wizyty u specjalisty? Przede wszystkim nie bagatelizujmy powtarzającego się bólu w klatce piersiowej, który może być oznaką choroby wieńcowej.
Ponadto obserwujmy, czy nie dolegają nam:
• częste uczucie uderzenia krwi do głowy,
• uczucie gniecenia i ucisku w klatce piersiowej,
• zmiany w rytmie serca,
• duszności, także po wysiłku fizycznym,
• obrzęki twarzy i kończyn,
• omdlenia i zasłabnięcia.
Najczęściej diagnozowanym schorzeniem kardiologicznym jest choroba niedokrwienna serca, potocznie nazywana chorobą wieńcową. Charakterystycznym jej objawem jest gniotący, rozpierający ból w klatce piersiowej, które źródłem jest niedotlenienie mięśnia sercowego. Przyczynia się do tego inne schorzenie - miażdżyca naczyń wieńcowych, która wiąże się z odkładaniem tzw. blaszki miażdżycowej. Zwęża ona światło naczyń wieńcowych, co utrudnia przepływ krwi.
Inne choroby, których leczeniem zajmuje się kardiolog to:
• nadciśnienie tętnicze - objawia się podwyższonym ciśnieniem tętniczym krwi, powyżej granic normy,
• niewydolność serca - wiąże się z uszkodzeniem mięśnia sercowego, co uniemożliwia jego prawidłową pracę,
• zapalenie mięśnia sercowego - przyczyną objawów jest stan zapalny w obrębie mięśnia sercowego, co zwykle prowadzi do jego niewydolności,
• zawał mięśnia sercowego - następuje w wyniku nieleczonej lub źle leczonej choroby wieńcowej. Objawia się nagłym ograniczeniem przepływu krwi przez tętnice wieńcowe,
• zaburzenia rytmu serca (arytmia) - różnego rodzaju zakłócenia prawidłowej pracy serca, które może być za wolno (bradykardia), zbyt szybko (tachykardia), chaotycznie (migotanie przedsionków i komór),
• wady serca - nabyte lub wrodzone, kardiolog może je korygować.
Kiedy warto umówić się do hipertensjologa?
Hipertensjolog - jakie wykonuje badania?
Do lekarza hipertensjologa zgłaszają się pacjenci, u których powtarzany wielokrotnie pomiar ciśnienia tętniczego daje nieprawidłowe wyniki. O nadciśnieniu można mówić wtedy, gdy ciśnienie skurczowe jest równe lub wyższe niż 140 mm Hg, a ciśnienie rozkurczowe równe lub wyższe niż 90 mm Hg. Prawidłowe ciśnienie wynosi 120/80 mm Hg.
Chorzy zgłaszający się do hipertensjologa skarżą się również na mniej swoiste objawy, m.in.:
• zawroty głowy
• szum w uszach
• ból głowy, zwłaszcza z tyłu głowy
• uczucie ucisku w głowie
• częste krwawienie z nosa
• zmęczenie
• nadmierne rozdrażnienie
• kołatanie serca
• bóle w okolicach klatki piersiowej
• duszności
• bezsenność
Do hipertensjologa są też kierowani pacjenci chorujący na cukrzycę, po udarze, cierpiący na zespół metaboliczny czy z niewydolnością nerek, ponieważ są bardziej narażeni na nadciśnienie tętnicze. Odrębną grupę pacjentów stanowią osoby w podeszłym wieku, po zabiegach operacyjnych oraz kobiety w ciąży zmagające się z nadciśnieniem tętniczym, które powinny być pod szczególną opieką nie tylko ginekologa, lecz także właśnie hipertensjologa.
Hiperensjolog - jak wygląda pierwsza wizyta u specjalisty?
Do lekarza hipertensjologa należy przynieść wyniki do tej pory wykonanych badań. Lekarz hipertensjolog przeprowadzi szczegółowy wywiad z pacjentem - zapyta o wcześniej przebyte choroby i nadciśnienie tętnicze występujące w rodzinie oraz o tryb życia pacjenta, ponieważ chorobę często mogą pogłębiać nieprawidłowa dieta, braku ruchu oraz nadmierny stres.
Hipertensjolog przeprowadzi także badanie fizykalne - zmierzy ciśnienie tętnicze krwi. Może również zlecić wykonanie innych badań, m.in.: morfologię krwi, glukozę na czczo, poziom cholesterolu i trójglicerydów, stężenie kreatyniny, stężenie kwasu moczowego, stężenie potasu i sodu oraz poziom wydalania potasu i sodu w moczu.
Hipertensjolog może też zadecydować o wykonaniu bardziej szczegółowych badań, np. 24-godzinnego ABPM (automatyczny pomiar ciśnienia tętniczego), który przez dobę monitoruje ciśnienie tętnicze pacjenta, echo serca, EKG, USG tętnic szyjnych i nerkowych, badanie dna oka. Celem diagnostyki jest określenie, czy mamy do czynienia z nadciśnieniem tętniczym pierwotnym, czy wtórnym (w tym ostatnim przypadku nadciśnienie jest objawem innej choroby).

OFERTA

EKG
Na czym polega badanie EKG?
Elektrokardiografia (EKG) to nieinwazyjne badanie kardiologiczne. W jej trakcie badana jest elektryczna czynność mięśnia sercowego. Jest to możliwe dzięki umieszczeniu na ciele pacjenta - klatce piersiowej oraz kończynach - elektrod, które gromadzą informacje o elektrycznej pracy serca i przesyłają je do aparatu EKG. Elektrody te różnią się napięciem, a zebrane przez nie dane zapisywane są na taśmie papieru do EKG. Wynik zapisu badania EKG nazywany jest elektrokardiogramem.Na krzywej EKG możemy zaobserwować trzy powtarzające się części, które odpowiadają pełnemu cyklowi serca:
- napłynięcie krwi do przedsionków,
- skurcz przedsionków i komór, wypompowanie krwi z serca.
Wynik EKG interpretuje kardiolog. Na podstawie badania może on wykryć pewne nieprawidłowości pracy serca, zaburzenia rytmu, upośledzenia napływu krwi do serca, wady wrodzone serca, czy symptomy przebytego w przeszłości lub istniejącego aktualnie zawału serca.
Wskazania do wykonania EKG Choć EKG służy do diagnostyki chorób serca, każda zdrowa osoba, która ukończyła 40. rok życia powinna wykonywać je w ramach okresowych badań kontrolnych. W ten sposób można wcześnie wykryć pewne zmiany w układzie krążenia, które mogą przebiegać bezobjawowo. Ponadto badaniu EKG powinni poddać się pacjenci:
- ze zdiagnozowaną chorobą układu sercowo-naczyniowego, w tym: miażdżycą, zaburzeniami rytmu serca, chorobą niedokrwienną serca, wadami serca (wrodzonymi lub nabytymi), czy zapaleniem osierdzia lub mięśnia sercowego,
- u których istnieje ryzyko wystąpienia choroby serca (choroby serca w wywiadzie rodzinnym, choroby towarzyszące, które mogą doprowadzić do uszkodzenia serca),
- u których istnieje podejrzenie choroby układu sercowo-naczyniowego.
Istnieje też grupa objawów, która powinna skłonić nas do wykonania badań, w tym EKG. Jeżeli odczuwamy duszności lub ból w klatce piersiowej, kołatanie serca, zaburzenia ciśnienia tętniczego, zwiększoną męczliwość i ogólne osłabienie, powinniśmy zgłosić się do lekarza.
Jak przygotować się do badania EKG? Jakie są przeciwwskazania? EKG to badanie bezpieczne i nieinwazyjne dlatego nie ma przeciwwskazań do jego wykonania, nawet u pacjentów z wszczepionym rozrusznikiem serca. Badanie nie wymaga szczególnych przygotowań, jednak warto przestrzegać kilku prostych zasad, aby uzyskany wynik był wiarygodny.
Nie ma konieczności wykonywania EKG na czczo, zaleca się jednak, żeby tuż przed badaniem nie wypijać zimnych napojów i kawy, gdyż mogą zaburzyć wynik. Lepiej też unikać obfitych posiłków, ponieważ przepełniony żołądek może zwiększyć ciśnienie w jamie brzusznej. Na godzinę przed badaniem nie należy palić papierosów.
W dniu poprzedzającym badanie należy zrezygnować z alkoholu, szczególnie wysokoprocentowego oraz intensywnych ćwiczeń.
Przed samym EKG należy unikać wysiłku fizycznego. Na kilka minut przed rozpoczęciem badania należy odpocząć, odprężyć się i uspokoić oddech.
Jeżeli przyjmujemy leki, zwłaszcza te mogące zaburzać rytm serca, należy o tym poinformować lekarza.
Jeżeli pacjent ma gęste owłosienie na klatce piersiowej to przed badaniem trzeba je zgolić. Włosy mogą utrudniać przewodzenie prądu z elektrod umieszczonych na klatce piersiowej.
Jak przebiega badanie EKG? Elektrokardiografia trwa nie dłużej niż dziesięć minut. W trakcie badania pacjent znajduje się w pozycji leżącej. Zamocowanie elektrod wymaga zdjęcia ubrania od pasa w górę oraz odsłonięcia nadgarstków i kostek u nóg. Pacjent zostanie również poproszony o zdjęcie metalowych elementów (zegarka, biżuterii, okularów), które mogłoby zakłócić przebieg badania. Do ciała pacjenta przyczepionych zostanie dziesięć elektrod - sześć na klatce piersiowej i cztery klipsy-elektrody na nadgarstkach i kostkach nóg. Po ich umiejscowieniu i przybraniu przed pacjenta odpowiedniej pozycji aparat EKG zostaje włączony. Zaleca się, by w trakcie badania nie poruszać się i nie rozmawiać. Po zakończeniu badania elektrody zostają odczepione, a pacjent może się ubrać. Wyniki badania przekazywane są do kardiologa, który je interpretuje i decyduje o dalszym postępowaniu.
HOLTER EKG
HOLTER EKG 12odprowadzeniowy - polega na całodobowym monitorowaniu pracy serca w trakcie wykonywania przez Pacjenta jego codziennych aktywności.
Urządzenie wypożyczamy na 24 godziny.
Wynik badania jest prezentowany w formie wykresu do którego dołączony jest opis.
Opis badania jest dostępny w ciągu maksymalnie 3 dni.
Na życzenie pacjenta wynik może zostać przesłany listownie.
HOLTER CIŚNIENIOWY
HOLTER CIŚNIENIOWY (monitorowanie ciśnienia tętniczego, ABPM) polega na całodobowym monitorowaniu ciśnienia tętniczego. Pomiary wykonywane są co 20 minut podczas dnia oraz co 30 minut w godzinach nocnych. Przez cały czas na jednym ramieniu założony jest mankiet do pomiaru ciśnienia połączony z rejestratorem wielkości telefonu. Pacjent nie powinien ograniczać codziennej aktywności fizycznej. Badanie służy do wykrywania nadciśnienia tętniczego, monitorowania jego leczenia, oceny zmienności dobowej ciśnienia tętniczego.
Urządzenie wypożyczamy na 24 godziny.
Wynik badania jest prezentowany w formie wykresu do którego dołączony jest opis.
Opis badania jest dostępny w ciągu maksymalnie 3 dni.
Na życzenie pacjenta wynik może zostać przesłany listownie.