Geriatria

Czym zajmuje się geriatria?

Podeszły wiek zwykle wiąże się z pogorszeniem stanu zdrowia oraz wydolności organizmu. Aby zapewnić starszym osobom profesjonalną pomoc medyczną, dostosowaną do specyfiki ich chorób, powstała geriatria. Jest to jedna z dziedzin medycyny, która zajmuje się wyłącznie schorzeniami charakterystycznymi dla starości. Poradnia geriatryczna to miejsce, w których starsze osoby otaczane są specjalistyczną opieką. Dzięki odpowiedniemu podejściu do chorych oraz zindywidualizowanemu leczeniu, jakość życia seniorów może ulec znacznej poprawie.

Z czym można udać się do geriatry?

Geriatria zajmuje się leczeniem chorób uznawanych za typowe dla okresu starości. Są to zarówno schorzenia fizyczne, jak i umysłowe. Do tych pierwszych należą m.in. zaburzenia procesów poznawczych, odpowiadających za pamięć, koncentrację czy spostrzegawczość. W wieku starszym mogą pojawiać się także zaburzenia nastroju (depresja starcza) lub otępienie. Powszechne są również problemy z układem krążenia. Seniorzy cierpią na nadciśnienie tętnicze oraz zawansowaną niewydolność serca. Nie sposób zapomnieć o cukrzycy i problemach z poruszaniem się. Poziom aktywności fizycznej spada, głównie ze względu na choroby zwyrodnieniowe stawów, bóle kręgosłupa czy osteoporozę. Wielu starszych pacjentów zmaga się z bólem każdego dnia. Lekarze, którzy udzielają im pomocy posiadają szeroką wiedzę, zakresem obejmującą kilka dziedzin medycyny, takich jak kardiologia, diabetologia, interna, neurologia i psychiatria. Do geriatry może się udać każda osoba, która przekroczyła 65. rok życia.

Geriatria to nie tylko leczenie

Lekarz specjalizujący się w dziedzinie geriatrii zajmuje się nie tylko leczeniem. Większość chorób, na które cierpią osoby starsze, ma charakter przewlekły, bez szans na powrót do pełnego zdrowia. Możliwa jest jednak poprawa samopoczucia, ograniczenie przykrych dolegliwości oraz podniesienie poziomu sprawności. Ważnym elementem geriatrii jest profilaktyka. Wiedza o zmianach, zachodzących w organizmie wraz z wiekiem oraz jednostkach chorobowych, które często dotykają osoby w podeszłym wieku nierzadko pozwala uniknąć zachorowania, a w rezultacie dłużej cieszyć się dobrym zdrowiem i w pełni korzystać z życia. Geriatria to także diagnostyka. W przypadku seniorów, wiele chorób ma odmienne symptomy oraz przebieg, niż w sytuacji, gdy zapada na nie osoba młodsza. Dzięki tej wiedzy możliwe jest postawienie trafnego rozpoznania, co nie zawsze udaje się w poradni ogólnej, do której uczęszczają chorzy w każdym wieku. Lekarz geriatra ma także świadomość tego, że wrażliwość na leki u osób starszych różni się znacznie od tej uznawanej za przeciętną.