Fizjoterapia

Zadaniem fizjoterapeuty jest  utrzymywanie, rozwijanie i przywracanie zdolności ruchowych człowieka. W naszej placówce zapewniamy konsultacje, masaże, zdrowotne i estetyczne zabiegi falą uderzeniową. Nasz specjalista wykonuje elektrostymulację podniebienia oraz zabiegi biostymulacji laserowej.

OFERTA

Elekstrostymulacja podniebienia z masażem
Elekstrostymulacja podniebienia z masażem
Metodę terapeutyczna dedykowana jest tym osobom, u których występują dysfunkcje aparatu mowy, w szczególności języka i podniebienia. Terapia ta jest skutecznym uzupełnieniem leczenia logopedycznego i ortodontycznego. Zabieg elektrostymulacji dzięki odpowiednio dobranym parametrom wspomaga kompleksowe leczenie pacjentów z zaburzeniami logopedycznymi. Polega on na przepływie prądu o bardzo niskim natężeniu przez mięśnie podniebienia miękkiego lub języka w celu usprawnienia ich funkcji. Elektroterapia oddziałuje na cały aparat artykulacyjny człowieka, wspomagając jego działanie. Zabieg pobudza do pracy włókna mięśniowe podniebienia, wskutek czego następuje wzmocnienie siły, przyrost masy oraz objętości mięśni.
Szczególne wskazania do zabiegów elektrostymulacji mają pacjenci: po operacji rozszczepu podniebienia, z opóźnionym rozwojem mowy, z zaburzeniami mowy (dyslalia), z mową nosową (rynolalia), z afazją mowy, z dyzartrią. Do elektrostymulacji wykorzystuje się wysokospecjalistyczny sprzęt medyczny. Dla uzyskania przepływu prądu, który pobudza mięśnie stosuje się dwie elektrody; jedną z elektrod umieszcza się na łopatce, karku lub przedramieniu pacjenta, natomiast drugą elektrodą punktową dotyka się bezpośrednio stymulowane miejsce. Zabieg jest komfortowy, - zupełnie bezbolesny. W zależności od stanu wrażliwości skórnej pacjent może odczuwać lekkie mrowienie.
Dla uzyskania najlepszej skuteczności zaleca się 3 serie zabiegów. W każdej serii wykonuje się 10 zabiegów elektrostymulacji, po jednym zabiegu dziennie.
Koszt jednej serii zabiegów to 300zł.
Biostymulacja laserowa – przyspieszenie gojenie ran pozabiegowych
Biomodulacja (biostymulacja) laserowa laserami niskoenergetycznymi jest metodą przyspieszającą gojenie oraz zmniejszającą ból. Wskazania do stosowania laseroterapii:
- po rozszczepie wargi i podniebienia zewnętrznego i podśluzówkowego;
- po zabiegach laryngologicznych: usuwaniu migdałów, polipów, po podcięciu wędzidełka,
- po zabiegach stomatologicznych: Rany po usunięciu zęba, resekcji korzenia, odbudowie kości,
- zespoły bólowe – naświetlanie punktów spustowych,
- choroby układu mięśniowo-szkieletowego, choroby narządu ruchu,
- uszkodzenia nerwów obwodowych,
- neuralgie,
- uszkodzenia tkanek – rany, odleżyny, owrzodzenia żylne,
- obrzęki limfatyczne i pourazowe,
- choroba Raynauda (zblednięcia, zasinienia a następnie zaczerwienia skóry palców rąk i/lub stóp pod wpływem działania zimna),
- odleżyny, rany, owrzodzenia, stopa cukrzycowa.
- Jak działa laserowa biostymulacja gojenia? Mechanizm działania w tkance związany jest z absorpcją promieniowania laserowego o małej gęstości mocy i energii i długim czasie naświetlania. Energia lasera o długości fali 635nm (końcówka podobna do elektrostymulatora) pobudza enzymy mitochondrialne a co za tym idzie zwiększa produkcję cząstek energetycznych ATP. Prowadzi to do zwiększenia syntezy DNA i RNA przez komórki i przyspiesza podziały komórkowe. Naświetlana tkanka dostaje przyspieszenia procesów proliferacyjnych dzięki czemu gojenie zachodzi znacznie szybciej. Laser niskoenergetyczny zmniejsza poziom histaminy i poprawia mikrokrążenie, co skutkuje zmniejszeniem stanu zapalnego, obrzęku i bolesności gojących się tkanek.
Jak wygląda przebieg leczenia? Oto uproszczony schemat:
Leczenie najlepiej zacząć na następny dzień po zabiegu – zwiększa to skuteczność zabiegu, W zależności od leczonego schorzenia, jego wielkości i głębokości dobierana jest odpowiednią moc lasera i czas trwania naświetlania, następnie naświetla chorobowo zmienione miejsca. Zabieg trwa zwykle kilka minut i jest całkowicie bezbolesny. Do gojenia ustawiamy procedurę gojenie pochirurgiczne. Zabiegi wykonujemy w kontakcie z brzegiem rany i zdrową tkanką, punkt po punkcie przez podany przez laser czas, np. 15s na jeden punkt o powierzchni 8mm, dalej kolejny punkt i tak dookoła rany. Odległość miedzy punktami naświetlania to ok. 5mm czyli ma być niewielka przerwa między kolejnymi miejscami.
Zaleca się wykonanie zabiegów:
W pierwszym tygodniu 4 zabiegi dzień po dniu,
W drugim tygodniu 3 zabiegi co drugi dzień,
W przypadku utrudnionego gojenia lub większych ran pozabiegowych zalecane jest ponowne, 2 krotne naświetlanie w odstępie co 2 dni. Gojenie dużych ran pozabiegowych, porażenia lub przerwania ciągłości nerwów może wymagać kilkunastu cykli naświetlania, zwykle w odstępach 2-3 dniowych.
Na koniec zalecamy wizytę u lekarza prowadzącego aby ocenił postępy gojenia.
Najczęściej zadawane pytania:
Czy można naświetlić ranę kilkukrotnie aby przyspieszyć gojenie?
– Niestety nie, badania wykazały, że przekroczenie dawki 10J/cm2 działa wprawdzie przeciwbólowo poprzez zmniejszenie stanu zapalnego, ale jednocześnie powoduje spowolnienie gojenia uszkodzonych tkanek. Lekarz tak dobiera dawkę lasera, aby nie przekroczyć 8J/cm2 – wtedy efekty biostymulujące są najlepsze.
Jakie są przeciwwskazania do biostymulacji laserowej?
– ponieważ biostymulacja to zabieg przyspieszający procesy życiowe w tkankach, całkowitym przeciwwskazaniem do biostymulacji laserowej są: nowotwory, ciąża, nadczynność tarczycy, stany gorączkowe.
Koszt pakietu 7 biostymulacji – 400zł
Koszt pojedynczej biostymulacji – 60zł