Chirurgia naczyniowa

Chirurgia naczyniowa / Angiologia / Flebologia


Czym zajmuje się chirurg naczyniowy?
Chirurg naczyniowy to lekarz specjalizujący się w udrażnianiu naczyń krwionośnych, usuwaniu z nich zrostów, tętniaków i zmian miażdżycowych oraz wstawianiu protez naczyniowych. Chirurg naczyniowy zajmuje się również diagnozowaniem i leczeniem nieprawidłowości w funkcjonowaniu naczyń krwionośnych i schorzeń w obrębie układu limfatycznego (naczyń limfatycznych), także leczeniem operacyjnym.

Leczenie:
  • Żylaków kończyn dolnych metodą laserową
  • Żylaków kończyn dolnych skleroterapią piankową
  • Pajączków naczyniowych i żył siatkowatych metodą skleroterapii
  • Owrzodzenie podudzi
  • Obrzęków limfatycznych
  • Miażdżycy tętnic kończyn dolnych zachowawczo, chirurgicznie i wewnątrznaczyniowo

Jak wygląda wizyta u chirurga naczyniowego?

Pełne badanie naczyniowe
W naszym gabinecie wykonujemy pełne badanie naczyniowe.
Wizyta składa się z:
- wywiadu
- badania USG Doppler żył i tętnic całego ciała
- badania przepływomierzem naczyniowym
- kwalifikacji do zabiegów
Diagnostyka USG z wykorzystaniem opcji Doppler
Diagnostyka USG z wykorzystaniem opcji Doppler to nieinwazyjne badanie polegające na obserwowaniu przepływu krwi w danym narządzie za pomocą aparatu ultrasonograficznego wykorzystującego dodatkowo efekt Dopplera. Efekt ten sprawia, że fala ultradźwiękowa wysyłana przez głowicę aparatu USG przenika ciało, a następnie odbija się od będącej w ruchu krwi i powraca do głowicy. Połączony z nią aparat ultrasonograficzny rejestruje zmiany częstotliwości fali dźwiękowej odbitej od krwi. Zmiany te są następnie widoczne w postaci obrazu na monitorze.
Lekarz przeprowadzający badanie USG Doppler widzi, w których miejscach przepływ krwi jest wolniejszy, gdzie krew się cofa (spowodowane może to być niedomykalnością zastawek żylnych) oraz gdzie przepływ jest zablokowany. Do badania USG Doppler nie trzeba się specjalnie przygotowywać. Jedynie na wykonanie USG Doppler wątroby i tętnic nerkowych należy przyjść na czczo.

lek. Marek Piwowarczyk


dr n. med. Imohamed Alzayany


lek. Wojciech Mrowiecki


lek. Marcin Kołodziejski